Drevené vtáčiky (Fan Birds)

Tieto ozdobné vtáčiky sú vyrezané z jedného kusu dreva technikou výroby drevených vejárov. Toto umenie má pravdepodobne pôvod v Rusku, odkiaľ sa rozšírilo do Škandinávie a strednej, a západnej Európy. Môžete si nimi vyzdobiť vianočný stromček, alebo len tak ich povesiť zo stropu. Symbolizujú svätého ducha a majú prinášať do domu zdravie, šťastie a harmóniu v rodine. Na ich výrobu je vhodné drevo z borovice, jaseňa, ale i smreka alebo vŕby. Pre tých, ktorým tieto vtáčiky učarovali rovnako ako mne a chceli by si ich vystrúhať, som pripravil jednoduchý fotonávod.

Základom pri výrobe vtáčika je zvoliť dostičku vhodného druhu dreva so správnou orientáciou letokruhov. Vyvarujte sa dreva s viditeľne krivými vláknami, hrčami alebo prasklinami na povrchu. V návode používam vyhobľovanú suchú smrekovú dostičku o rozmere 7x15x2cm. Pred samotným vyrezávaním je dobré ju nejakú hodinku povariť vo vode a následne nechať nasiaknuť vo vode 24 hodín, pokojne aj viac. Drevo bude poddajnejšie a rezy krásne hladké, bez trhliniek a drobných poškodení.

Na fotke nižšie je jasne vidieť, ako majú smerovať letokruhy vo vašej dostičke aby bolo možné bezproblémové naštiepanie pekných tenkých plátkov (pierok), ktoré vytvoria krídla a chvost vtáčika. Čím väčší priemer má kmeň z ktorého vyrežete/vyseknete dostičku, tým lepšie, pretože v okrajovej časti kmeňa budú letokruhy prakticky rovné.

Prvým krokom je zaoblenie okraja dostičky. Je na vás aké zaoblenie zvolíte, môžete namiesto oblúka zvoliť napríklad ostrejšiu hranu, čím docielite že vtáčik bude mať špicaté konce pierok.

Ďalším krokom je vyrezanie žliabkov po oboch stranách dostičky v rovnakej vzdialenosti od okraja. Tieto drážky vytvoria na pierkach západky a umožnia pierkam do seba zapadnúť. Takisto aj tu je len na vás aký typ drážky zvolíte, môže byť oblúkovitý, štvorcovitý, v tvare písmena V a podobne. Pamätajte, že čím užšiu drážku urobíte, tým ťažšie sa vám budú pierka zakladať do seba a hrozí, že sa vám budú hrany pierok lámať. Je lepšie drážku urobiť trochu širšiu. Ak chcete mať na vtáčikoch ozdobnejšie pierka, urobte pod a nad hlavným žliabkom ďalšie menšie žliabky. Na vyrezanie žliabkov je užitočné malé duté dlátko, prípadne na dekorácie Véčkové dlátko, no dá sa to vyrezať aj čiste nožom.

Teraz nasleduje zúženie pierkovej časti dostičky k miestu kde bude tzv. pánt. V tomto mieste sa budú pierka vyhýnať do strán. Z fotiek by to malo byť viac menej jasné. To akú zvolíte dĺžku pierok je znovu na vás. Pred samotným štiepaním je lepšie nechať pánt hrubší a po naštiepaní plátkov ho stenčiť a zúhľadniť.

Pohľad zhora.

Pohľad zboku.

Pred štiepaním ešte zrežte hranu pri pánte, ktorá by inak zavadzala pri vyhýnaní pierok do strán.

Teraz nasleduje štiepanie plátkov, alebo ak chcete pierok. Na tento úkon sa špeciálne používa obojručný nôž s dlátovým výbrusom (výbrus len na jednej strane čepele), pomocou ktorého je to najjednoduchšie a vytvoríte krásne tenučké pierka. Zatiaľ takýto nástroj nemám a tak som si musel poradiť s morou. S použitím mory to určite nie také bezproblémové a dokonalé ako keď by ste to robili s nástrojom na to určeným, no dá sa to zvládnuť v pohode.

Postup je nasledovný – Pred štiepaním hoďte dostičku na nejakých 15-20 minút do vriacej vody. Potom ju upnite do sveráka, vymerajte od oka približne 0,5-1 mm a zatlačte čepeľ noža do dreva. Rez robte čiste tlakom dole, keď vám čepeľ zastane, pomáha kývanie z boku na bok. Rez robte až úplne dole k pántu, no pozor aby ste to neprepálili. Pri jednotlivých rezoch je dôležité okrem tlaku dole, tlačiť na tú stranu výbrusu noža, ktorá sa kĺže po ešte nenaštiepanej časti. Prvé a posledné dva tri plátky sú väčšinou hrubšie, prípadne odpadnú, no to nie je žiaden problém, aj tak v tom mieste bude mať vtáčik hlavu. V stredovej časti sa plátky štiepajú najjednoduchšie. Ak niektorý z plátkov odpadne, nič sa nedeje, po rozvinutí pierok to ani nezbadáte. Nesmie vám však odpadnúť viac pierok po sebe, vytvorili by ste tým viditeľnú medzeru. Ak v priebehu štiepania pierok budete cítiť, že vám to ide ťažko, hoďte dostičku znovu na pár minút od vriacej vody.

Po naštiepaní pierok si načrtnite telo vtáčika a vystrúhajte ho do finálnej podoby.

Pred vyhýnaním pierok opäť vtáčika hoďte na pár minút do vriacej vody, zvýšite tým flexibilitu dreva a zamedzíte tým lámaniu pierok. Začnite vyhýnať od vrchu, striedavo na jednu a na druhú stranu, pričom pierka pekne uzamkýnajte do seba, pomocou západiek. Pre vytvorenie chvosta začnite vytvárať vejár odspodu, na chvost obyčajne stačí okolo 10 pierok. Kedykoľvek počas vyhýnania pocítite, že vám pierka idú do strán ťažšie, alebo že sa začínajú lámať, šupnite vtáčika opäť zohriať do vody.

Hotový drevený vtáčik. Už mu treba len pripichnúť do chrbtovej časti nejaký špendlík alebo klinček pomocou ktorého sa bude dať pekne zavesiť na niť.

Takže to bol návod na výrobu jednoduchého dreveného vtáčika. Tvarových variácií týchto drevených vtáčikov je veľmi veľa, toto bol dá sa povedať taký základný typ na účely návodu. Rôznymi úpravami tvaru a dĺžky pierok, či tela vtáčika môžete vytvoriť rozmanité dekoratívne kúsky, ba dokonca napodobniť samotné druhy našich vtákov. Všetko je limitované len vašou fantáziou.

Reklamy
This entry was posted in Návody, Z Dielne. Bookmark the permalink.

17 Responses to Drevené vtáčiky (Fan Birds)

 1. chameleonsk píše:

  Krasna praca priatelu. uz som obdivoval na portali jeden tvoj kusok. Navod je stvoreny ako pre mna. zrozumitelny, jednoduchy. mam vsak otazku. osetroval si drevo na zaver niecim?

  • SKW píše:

   Nazdar Rolo, vďaka!
   Neošetroval som vtáčika ničím, keď visí zo stropu niekde vnútri v dome, tak ho v podstate ničím ošetrovať netreba. Ak ho budeš dávať niekde vonku, na verandu, pod altánok a podobne, tak by bolo lepšie ho nejak ošetriť hneď potom čo vyschne – jedlý olej, klasika, alebo priehľadný lak v spreji atď.

 2. Bobek píše:

  Ahoj…
  často nosím na hlavě klobouk, ale před tvou zručností a umem ho smekám až ke tvým nohám…..
  Tato krása se nedá vyjádřit slovy….

 3. hariburi píše:

  Woow , tak toto je husté a krásne :)

 4. ondrej píše:

  sledujem tvoju stranku ak nieco das ,je na co sa pozerat to su take veci z kazdeho rozku trosku ale vsetko je perfektneééé.

 5. Rolf píše:

  Paráda…! Určite vyskúšam vystrúhať aj ja nejakú “sýkorku”, ak nájdem doma nejaké vhodné drevo s potrebnými rovnými vláknami… Vlastním aj ten obojručný nôž, tak uvidím…:-)

 6. atti.hombre píše:

  Pekný návod!…ked to pochopil jašter tak ja tiež ! :-D…perfektná práca!

 7. gregor píše:

  clovece, ty si fest typek. normalne som tvoj fanda :)
  super stranka toto tu.
  drzim palce.
  zdar

 8. Martin píše:

  Coze? Tie vtaciky su z jedneho kusu dreva?? Uz som ich sice viac krat videl ale toto som netusil. Super pracicka. Mame sa este co ucit veru.

 9. oldaktuk píše:

  GOOD JOB!

 10. Ghr Zzd píše:

  This is beautiful. I’m from Ukraine and I have not seen such birds here. I like it a lot and I like the carved animals at all. We here have a such traditional wooden bird http://rukotvory.com.ua/wp-content/gallery/maystry_prykhodko/12.jpg

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s