Sústruženie drevených rúčok

Medzi mojimi prvými výrobkami na sústruhu boli jednoduché rúčky na kuchynské náradie, malé záhradnícke hrabličky a na tenký guľatý pilník pre pilčíkov. Sústruh podstatne uľahčí ich výrobu, doteraz som to všetko robil ručne sekerou a nožom. Samozrejme výsledok je omnoho lepší, rúčky sú krásne symetrické a dajú sa vyleštiť, nehovoriac o rýchlosti výroby. Na takýchto drobných projektoch sa výborne cvičia úkony s rôznymi dlátami.

Pár fotiek z výroby rovných rúčok na kovové kuchynské náradíčko z ktorého po rokoch odpadli plastové rúčky. Drevo som zvolil jaseň. Keďže rúčky sú jednoduché rovné, tak som ich aspoň trochu ozdobil pálenými drážkami. Na záver som povrch vyšmirgľoval a vyleštil handričkou s včelím voskom. Pri výrobe som používal duté, šikmé a malé rovné dláto.

Rúčka na pilník, drevo taktiež jaseň:

Čerešňa.

A ešte výroba rúčky na hrabličky. Drevo je buk.

Dekoratívne drážky vypaľujem drôtom. Najprv do dreva urobím dlhým hrotom šikmého dláta malé zárezy v tvare V a následne priložím napnutý drôt a pedáľujem ako o život.

Finálne leštenie po vyšmirgľovaní. Najprv priložím na drevo hrudu pevného včelieho vosku a potom handričkou za stáleho pedáľovania votriem vosk do dreva. Trením sa vosk zohreje a rýchlo sa vsiakne, povrch ostane krásne vyleštený.

Alebo polotovary na varešky, do ktorých následne vydlabem priehlbinky lyžičkárom. Takéto varešky bežne kúpite v obchodoch, no ja dbám na správnu orientáciu vlákien vo výrobku a tiež robím varešku hrubšiu pre vyššiu pevnosť. Drevo je breza.

Reklamy
This entry was posted in Sústruženie dreva, Tokárstvo. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s