FIRECRAFT 2014 (24-27.X.2014)

V októbri som mal tú česť podieľať sa na príprave veľmi zaujímavého zrazu s tematikou zakladania ohňa starými, primitívnymi metódami. Tento zraz “FIRECRAFT 2014” zorganizovali po zkúsenostiach z podobných zrazov v Čechách a na Slovensku československí woodcrafteri – Hrom, Modok a Willy. Zúčastnili sa ho niektorí členovia bushcraft-portálu, trampi, woodcrafteri a nadšenci, ktorí majú skúsenosti v tejto oblasti a chceli by svoje poznanie posunúť na vyššiu úroveň účením sa jeden od druhého. Cieľom stretnutia bolo teda vymeniť a prehĺbiť si znalosti o primitívnych trecích technikách, kresaní, materiáloch a samozrejme tiež možnosť prakticky si vyskúšať aj menej známe, prípadne menej dostupné metódy. Počasie nám vyšlo v pohode, cez deň slnečno a počas nocí boli aj slabé mrazíky. Bol to veľmi pekný víkend v dobrej spoločnosti, naučil som sa hodne nových vecí, spoznal som nových príjemných ľudí a posedel pri táboráku s kamarátmi z portálu.

Na miesto stretnutia som dorazil v piatok neskoro večer už za tmy v spoločnosti Gryfa, ktorý cestoval až z Poľska a Jasommata z B-portálu. Bolo vlhko z minulých dažďov, terén ktorým sme šli bol rozmočený, klzký, čo trochu sťažovalo asi 5km pochod pri svetle čeloviek. Za niečo vyše hodiny sme dorazili na miesto a zvítali sa s už usadenými účastníkmi zrazu. V tento deň sa už toho veľa nedalo porobiť a tak sme len zložili vybavenie, pripravili sa na noc a nejakú chvíľu posedeli pri táboráku v kruhu kamarátov.

Belasá ranná obloha bola predzvesťou peknej soboty. Spal som na verande budovy, ktorá bola zvolená organizátormi za základňu. V noci som počul z povaly hlasné chrápanie a v duchu som sa tľapkal po pleci aký som chytrý, že som sa takto vyhol chronickým chrápačom :D. Na čerstvom vzduchu som sa vyspal výborne.

Kým som si v mojom švajčiarskom liehovom variči zohrieval vodu na raňajky, Willy vyšiel von a tradične zanôtil na flaute.

Po naraňajkovaní nasledovalo zahájenie programu. Na stole bolo k dispozícii vybavenie najrôznejšieho druhu, od rôznych drevených trecích setov, cez kresadlá, firepistony, práchna až po rôzne repliky nádob aké sa kedysi používali rôznymi kultúrami.

Moju pozornosť zaujala táto krásna veľká nádoba z brezovej kôry. Úžasný kúsok!

Willy náš program odštartoval takým menším woodcrafterským ceremoniálom, pri ktorom som mu asistoval vyvŕtaním uhlíka za pomoci hand drillu. Ďalej nasledoval menší príhovor a následne jednotlivci popísali a demonštrovali pridelenú metódu založenia ohňa. Ku všetkému bola otvorená diskusia a možnosť si vyskúšať, natrénovať a naučiť sa danú techniku pod dohľadom a za pomoci skúsenejších. Musím poznamenať, že sme kvôli rýchlosti procesu a nedostatku materiálov na hniezda vynechávali konečnú fázu založenia ohňa – rozfúkavanie uhlíkov v hniezde. V prvej časti programu sme postupne prebrali nasledovné trecie metódy:

– Bow drill medzi dve vetvy zviazané k sebe – SKW
– Bow drill dve jamky tesne pri sebe – HROM
– Eskymo Bow drill – GRYF
– Mini Bow drill – Macmatej
– Egyptský Bow drill – HROM
– Hand Drill – SKW, GRYF, HONZA_J
– Pump Drill – HROM
– Ohnivá píla (Fire Saw) – HONZA_J
– Ohnivý pluh (Fire Plow) – HONZA_J
– Ohnivý jazyk (Fire Thong) – HONZA_J

Ja pri demonštrácii bow drill metódy s dvomi navzájom zviazanými vetvami. Základnú dosku tu tvoria dve zviazané guľatiny väčšieho alebo menšieho priemeru, podľa situácie. Existujú dva spôsoby ako získať uhlík pri tejto metóde, buď vŕtame s cieľom vytvoriť uhlík hore v žliabku medzi drevami alebo vŕtame skrz dosku (skrz kontatkný bod dvoch vetiev) a uhlík by sa vlastne mal vyformovať pod doskou na podložke.

Macmatej pri ukážke mini bow-drillu. Jedná sa o zmenšeninu klasického bow drillového setu, ktorý v pohode strčíte do vrecka nohavíc.

Gryf pri eskymáckom bow drille, najprv bez luku a neskôr aj za pomoci luku. Charakteristické pre túto veľmi náročnú metódu je to, že prítlačný diel je špeciálne tvarovaný a vkladá sa do úst na zahryznutie, čím sú uvoľnené ruky, ktoré vlastne nahrádzajú funkciu luku pri vŕtaní.

Hrom pri demonštrácii dvojjamkovej metódy bow drillu. Dvojjamková metóda je veľmi efektívna, najmä z toho pohľadum že pri zabehnutom sete odpadá fáza počiatočného vypaľovania jamky a vyrezanie V-zárezu. Spočiatku pri novom sete sú potrebné síce dve vŕtania, no následne už vždy len jedno. Trecia jamka je umiestnená vždy tak aby sa čiastočne prelínala s predchádzajúcou, prípadne susedila veľmi tesne vedľa nej a následne sa nožom vylomí kanálik medzi jamkami pre ukladanie prachu. Prach sa nahromaždí do prechodu do predošlej jamky, kde sa vyformuje uhlík.
Hrom je veľký nadšenec a odborník na ohňové techniky najrôznejšieho druhu. Ak sa chcete dozvedieť alebo naučiť čokoľvek o zakladaní ohňa, Hrom je ten správny človek, je to veľká studnica vedomostí o ohni. Odporúčam prečítať si jeho články na woodcraft.cz .

Hrom a egyptský bow drill. Metóda prakticky identická so štandardnou metódou s V-výrezom, no rozdiel je v pripojení tetivy na vrták. Tetiva je na vrták upevnená lodným uzlom a následne niekoľko krát navinutá. Vŕtaním sa “cievka” tetivy presúva zhora nadol pod a nad centrálny uzol. Tým je zabezpečené, že tetiva na vrtáku nepreklzuje.

Čas na obed a doplnenie energie stratenej pri vŕtaní :)

Jasommato demonštroval pečenie banoku ;)

Nasledovalo trénovanie Hand Drillu. Skúšali sme rôzne materiály. Tu vŕtam hand drillom z lopúcha do topoľovej dostičky.

Honza pri hand drille. Kombinácia baza na plamienku.

Honza_J z ČR je odborníkom na rôzne trecie techniky a demonštroval nám aj menej rozšírené “exotické” metódy ako je ohňová píla, ohňový pluh a ohňový jazyk. Špecializuje sa na štiepanie pazúrika (Flint knapping) a tiež na techniky prežitia v lese s minimom vybavenia. Odporúčam pozrieť si jeho youtube kanál, podľa môjho skromného názoru sú jeho videá kvalitatívne na najvyššej úrovni spomedzi všetkých momentálne existujúcich českých bushcraft/survival kanálov, ktoré dnes môžete na youtube sledovať. Veľmi dobre natočené, odprezentované a je proste vidieť, že autor vie o čom hovorí, má skúsenosti a zručnosti.

Tu Honza demonštruje jednomužnú ohňovú pílu z bambusu.

Ohňový pluh. Celý set je zhotovený z topoľového dreva.

A ohňový jazyk. Rattanová liana a doska z topoľa.

Hrom demonštruje Pump-Drill. Je to metóda podobná bow drillu až na to, že namiesto luku využíva obojručný pedáľ a dlhý vrták(prípadne hriadeľ s výmennými násadami) so zotrvačníkom. Cieľom takejto metódy je uľahčiť si klasický bow drill z pohľadu výdaja energie, pretože je určite jednoduchšie využívať silu oboch rúk a trupu na pumpovanie, než jednu ruku na fidlikanie s lukom.

Táto metóda zaujala osadenstvo asi najviac zo všetkých zrejme pre jej nenáročnosť. Ako prvá si ju vyskúšala Pája.

A potom Sally, Beaster a ja.

Čerešničkou na torte v programe trecích metód bol mega bow-drill :). A podarilo sa nám vytvoriť uhlík!

Ďalšia časť nášho programu bola venovaná najmä perkusným metódam zakladania ohňa, slnečným metódam, Firepistonu, netradičným metódam s batériami mobilov či iných zariadení a diskutovali sme aj o rôznych druhoch práchna, práchnovej trubičke (Slow match) a kresacích kameňoch. Z perkusných metód sme sa venovali najmä kresaniu ocieľkou a pazúrikom (Flint & steel) a pazúrikom o železný pyrit.

Vlado prezentoval zaujímavú a zábavnú kresaciu metódu. Klasickú ocieľku nahradil rotačnou ocieľkou v tvare mince, ktorá má v strede dve diery podobne ako gombík. Naťahovaním gumičky ocieľka rotuje a naráža na hranu kameňa. Iskry sú zachytávané do práchna pod položeným kameňom.

Hrom využil posledné slnečné lúče a demonštoval zapálenie práchnovca pomocou PET fľaše s vodou a tiež za pomoci kondómu.

Veľmi ma zaujala výroba sírových zápaliek, ktorú nám predstavil Hrom. Kedysi sa používali na zapaľovanie sviečok či pochodní. Pri obyčajnom kresaní zachytíte iskru do práchna a to následne rozfúkate v hniezde na plameň. Vďaka zápalke s hlavičkou z čistej síry nepotrebujete hniezdo na rozfúkanie práchna. Stačí ak zápalku priložíte k žhavému uhlíku a zápalka sa pomaličky rozhorí modrozeleným plameňom od ktorého je už možné poľahky zapáliť knôt sviečky. Toto bola pre mňa úplná novinka a doslova som to hltal. Proste mazec! :)

Výroba zápaliek. Do roztavenej síry stačí zmočiť koniec drevenej triesky, nechať vyschnúť a zápalka je hotová.

Po zvyšok dňa sa každý venoval skúmaniu toho, čo ho zaujíma, trénovaniu niektorej z preberaných techník. Z rôznych častí táboriska sa ozývali zvuky vŕtania, vŕzgania a škrípania dreva, či cinkanie ocieľok o kamene.

Vďaka Honzovi som mal možnosť si prvýkrát vyskúšať ohnivú pílu. Je to úžasná metóda, bambus je fantastický materiál. Poskytne všetko potrebné, trecí set i práchno. Navyše si z neho môžete vyrobiť nádobu v ktorej prevaríte vodu. Dajú sa z neho robiť zbrane ako luky, fúkačky, či konštrukcie na prístrešky alebo plte. Nie nadarmo mu v tropických oblastiach hovoria supermarket džungle ;).

Pomaly nastal čas prípravy večere a osadenstvo sa začalo zbiehať pri táboráku. Večer panovala dobrá nálada, hrali sa trampské a humoristi strieľali vtipy jeden za druhým. U mňa je už známe, že dlho do noci sedieť pri ohni nevydržím, no tentoraz ma to do spacáku nejaksi neťahalo a dlho som si vychutnával pohodu v kruhu zálesákov-pyromanov :)

Noc bola chladná a mrazivá. Už som cítil, že môj letný spacák mal svoj posledný tohtoročný výlet. Nadránom sa veľmi blízko nás prehnal vystrašený srnec, ktorý svojim bäkotom pobudil asi každého. Ráno sa mi opäť naskytol krásny pohľad na belasú oblohu, slnko sa pomaličky dralo spoza hory.

Nedeľu sme strávili voľným štýlom, každý sa venoval čomu chcel. Vyšli sme si na prechádzku do okolia.

Gryf a veľký brestový list.

Môje účinkovanie na tomto zraze sa pomaly blížilo ku koncu, okolo piatej poobede sme sa spolu s Elévom a Honzom rozlúčili s ostatnými a spolu vyrazili späť do civilizácie. Niektorí účastníci odišli už skôr, iní ostávali ešte pár dní na mieste. Bolo mi cťou spoznať ľudí ako Hrom, Honza, Gryf a ďalších. Poviem vám, že ešte niekoľko dní potom ma pálili dlane od toľkého vŕtania :). Bol to super víkend, plný nových iformácií a zábavy. Ďakujem všetkým zúčastneným, inštruktorom a organizátorom za výborný zraz a teším sa na stretnutie v niektorom z nasledujúcich ročníkov. AHOJ!!!

Fotky sú kompiláciou mojich, Pájiných, Honzových a Beasterových snímok, za možnosť ich použitia autorom ďakujem! Na záver reportu pripájam video od Beastra, ktorý odviedol výbornú prácu zdokumentovaním tohto zrazu. Vďaka! :)

Reklamy
This entry was posted in Oheň. Bookmark the permalink.

6 Responses to FIRECRAFT 2014 (24-27.X.2014)

 1. Emil píše:

  zavidim , nabuduce daj echo,ze sa nieco take chysta :)

 2. Willy píše:

  Díky za moc pěkný report !
  Znovu se mi vybavila činorodá a pohodová atmosféra tohoto víkendu.
  Kamarádi, bylo nám tam dobře :-) !

  S modrou oblohou!
  Willy

 3. Legil píše:

  … paráda, veľmi vydarená akcia aj reportík. Len škoda, že som o organizovaní FIRECRAFT-u nevedel. Rád by som si čo to vyskúšal a čo to sa naučil :(

 4. Beaster píše:

  Mato, ako vzdy skvele citanie a nostalgicky navrat k danemu vikendu. Bolo super!!!

 5. finncrown píše:

  Super citanie, vlastne som tam bol duchom….mozno na buduce aj telom, vdaka

 6. atti.hombre píše:

  Sňalo som klobúk zo svojej plešatej hlavy po prečítaní….;-)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s