Rezbárska doštička

Veľmi dobrou pomôckou pri vyrezávaní je rezbárska doštička. Ocenia ju hlavne rezbári, ktorí radi využívajú techniku rezania smerom k sebe. Jej hlavnou úlohou je umožniť rezbárovi smelo si oprieť výrobok o hrudník a vykonávať pohodlné, precízne rezy smerom k svojej hrudi, no dá sa využiť i ako sverák na upnutie lyžice pri dlabaní dlátom. Viac o výrobe a samotnej aplikácii tejto pomôcky v praxi sa dozviete v článku.

Na výrobu doštičky môžete použiť akékoľvek tvrdé drevo, najlepšie hrab, dub alebo ako v mojom prípade, buk. Rozmery – 20 x 10 x 1cm. V doštičke sú vyrezané drážky v tvare V, ktoré umožňujú výrobok zaseknúť na mieste. Občas sa síce lyžica posunie do strany, no to len v prípade, že ju neopierate kolmo na dosku. Komu by to veľmi prekážalo, ten si môže urobiť aj zvislé drážky. Stredy drážok sú od seba vzdialené 2cm. Dajú sa vyrezať aj čiste nožom, prípadne V-dlátom. Na zavesenie na krk som použil obyčajnú bavlnenú šnúru na prádlo. Môžete si všimnúť že som záves uzavrel dvoma dvojitými uzlami, ktoré sa dajú posúvať po šnúre, čím si vlastne nastavujete výšku dostičky na vašej hrudi.

Techniku rezania smerom k hrudi veľmi často využívam. Poskytuje vysokú kontrolu nad rezmi aj pri vysokej sile rezu, dobre vidím ako rez prebieha a pokiaľ nôž držíte v ruke správne, prakticky nehrozí nebezpečenstvo porezania aj bez doštičky, pretože o hruď sa vždy oprie len ruka. Jedinou nevýhodou je to, že výrobok bolestivo tlačí o hrudník, pretože pri rezoch proste musíte výrobok pevne o seba oprieť. S doštičkou sa tento problém vytratí, je to veľmi pohodlné, nič vás netlačí a keďže medzi telom a nožom je doska, je to predsa aj o čosi bezpečnejšie. Toto je primárne využitie rezbárskej doštičky.

Ďalšia aplikácia doštičky je v možnosti jej použitia ako ako sverák. Túto možnosť využijú hlavne rezbári, ktorí dlabú priehlbinu lyžice dutým dlátom. Tento sverák poskytne spolu pridržaním rukou vysokú stabilitu lyžice pri dlabaní. Nie je to dokonalý sverák, no funguje celkom dobre, je veľmi jednoduchý, prenosný a na tieto účely postačuje. Pre túto funkciu vyvŕtajte do doštičky ešte ďalšie dve diery pre povraz, tentokrát kúsok od stredu.

Upnutie lyžice prebieha nasledovným spôsobom: Položíte si doštičku na koleno, pod povraz vložíte lyžicu, povraz podložíte pod nohu a posuvnými uzlami ho došpanujete. Napnutie viete regulovať pohybom nohy dopredu-dozadu. Keď toto celé na začiatku nastavujete, majte nohu v kolene prikrčenú a keď ju následne trochu vystriete, vytvoríte tak pnutie a výrobok bude pevne stabilizovaný. Môžte využiť aj povraz ktorým sa doštička dáva okolo krku a priviazať ju ním o stehno pre lepšiu stabilitu.

Toľko k rezbárskej doštičke. Určite nie každý nájde využitie v oboch aplikáciách, no minimálne u mňa je veľkým pozitívom tejto pomôcky najmä to, že ma lyžica netlačí pri vyrezávaní do hrude a môžem sa pohodlne sústrediť na ťahy nožom.

Reklamy
This entry was posted in Vyrezávanie lyžíc. Bookmark the permalink.

4 Responses to Rezbárska doštička

 1. Willy píše:

  Maťo, tak to je bezvadný nápad, jen jak budu mít trochu času, tohle musím zkusit.
  Díky za článek a inspiraci.

 2. Lesomír píše:

  No to je úžasný nápad! Tak jednoduché a tak praktické :-) Vďaka.

 3. SKW píše:

  Vďaka kamaráti! Doštička nie je môj nápad, netuším kto to vlastne vymyslel, táto skutočnosť sa sotva dá zistiť. Niekde na nete som zhliadol fotku, vydedukoval z toho tie funkcie a začal to používať :)

  Všetko dobré,
  skw

 4. Jana píše:

  Krasny blog, dosticku vidim prvy krat, zaujimave. Ako urcite aj vsetky ostatne blogy a vytvory. Vdaka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s