Vylepšená brúsna doštička

Kedysi som písal o brúsnych doštičkách ako o lacnej a šikovnej alternatíve k brúsnym kameňom, či rôznemu drahému brúsnemu náradiu. Tu je jednoduchý tip ako si vylepšiť a zefektívniť obyčajnú brúsnu doštičku.

Asi najväčšiou nevýhodou pôvodnej verzie doštičiek bola problematická výmena šmirgľa, nakoľko ten sa po nejakom čase vyderie a je potrebné ho vymeniť. Pri tejto vylepšenej verzii odpadá otravné babranie sa s lepidlom a je možné využívať viac šmirgľov rôznej zrnitosti. Šmirgeľ je k doštičke pripevnený pomocou krúžkov gumy z duše bicykla. Vďaka tomu sa dajú šmirgle jednoducho vymieňať. Na druhej strane doštičky je nalepený pás kože na obťahovanie. Ja osobne brúsim za sucha, no ak si želáte používať pri brúsení aj vodu kvôli lepšej účinnosti šmirgľov a odplavovaniu zbrúseného materiálu, tak v tom prípade je vhodné doštičku nejakým spôsobom naimpregnovať, prípadne nalakovať, čím sa zabráni vsakovaniu vody do doštičky a jej následnému napuchnutiu a prehýnaniu. Pre tých, ktorí budú používať doštičku s vodou bude zrejme lepšie kožu na doštičku nelepiť.

Doštička je praktická, ľahká a spratná.

Pre domáce použitie celkom dobre funguje aj takýto brúsny hranol. Jeho nevýhodou môže byť to, že pomerne dosť šmirgľa ostáva nevyužitého. Tomuto by sa dalo predísť umiestnením zárezov pre kliny trochu vyššie (bližšie k brúsnej ploche).

This entry was posted in Bleskovky, Nástroje, Návody. Bookmark the permalink.

7 Responses to Vylepšená brúsna doštička

 1. Vincent píše:

  Super, díky za tip. :)

 2. Peter píše:

  By ma zaujímalo akú zrnitosť šmirgľa používaš a kde sa dá kúpiť? Ja už zháňam dlho a jemné šmirgle som nekúpil nikde.

  • SKW píše:

   Ahoj! Na brúsenie nožov používam šmirgle týchto zrnitostí – 400, 600, 800, 1200 a 2000. Dajú sa kúpiť v dobrom železiarstve, alebo poľnonákupe, auto-techne atď.

   S pozdravom
   skw

   • Peter Kulišek píše:

    Ja už tieto šmirgle zháňam dlho, ale nikde ich nemôžem kúpiť. Tak daj tip odkiaľ si ich môžem objednať z netu.

    Dá sa na nich plnohodnotne nabrúsiť akýkoľvek nôž?

    Nie je brúsenie na nich drahšie ako na kameni?

    Peter Kulišek

   • SKW píše:

    Skús tu – http://www.remab.sk/product/sk/Brusny-papier-SIA-vodny

    Nekupoval som odtiaľ, je to len narýchlo vygooglený link, čiže neviem o akú kvalitu šmirgľov sa tam jedná, musíš skúsiť. Ja kupujem v železiarstve v meste, z netu nemám potrebu kupovať. Ak ti to pomôže sú to šmirgle značky CARBORUNDUM ELECTRITE (CZECH REP) http://www.carborundum.cz/?p=produkty

    Nabrúsiš na nich plnohodnotne akýkoľvek nôž, samozrejme ak to nie je nejaký šmejd z lacnej mäkkej ocele. Len rátaj s tým že opotrebenie šmirgľov je podstatne vyššie než pri kameňoch, šmirgle sa pomerne rýchlo zderú a treba ich obmieňať, kým kameň ti vydrží roky. Čiže z dlhodobého hľadiska výjdu šmirgle drahšie, do kameňa zainvestuješ raz a máš ho na celý život (ak nebrúsiš 24h denne :). No do batohu, keď je človek pár dní v lese a plánuje tam vyrezávať z dreva tak dostička so šmirgľami je neoceniteľný pomocník, ktorý nič neváži.

    S pozdravom
    skw

   • Peter Kulišek píše:

    Ďakujem kamoš, pomohol si mi s tými šmirgľami. Niekde ich už len zoženiem.

    S pozdravom

    Peter Kulišek

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s