Improvizovaný štipec

Na čo preboha môže niekto v lese potrebovať štipec? Vyprané trenky si predsa zálesák prevesí cez najbližší konár ;). Existujú však situácie, kedy môže byť štipec celkom užitočný. V tomto krátkom príspevku by som rád zdieľal jednoduchý tip na výrobu a využitie improvizovaného štipca.

Jeho výroba nie je žiadna raketová veda, tento typ dreveného štipca sa kedysi dávno bežne používal. Ja som použil kúsok liesky o hrúbke ukazováka, dlhý nejakých 10-12 cm. Môžete použiť v podstate hociaké drevo, lieska je však krásne rovná a ľahko štiepateľná.

Do stredu medzi polovice rozštiepeného kúska liesky vložíte tenký konárik o šírke drievka. Možete použiť prakticky hociaký úlomok, triesku a pod.

V mieste kde je vložený konárik obe polovice pevne zviažte povrazom. Použil som jutový povraz a pevný uťahovací uzol (Constrictor knot). Posledné čo potrebujete je malý klin, ktorý natlačíte do zadnej strany štipca.

Na to aby som si vyvesil uschnúť mokré prádlo v lese určite nevidím zmysel vyrezávať štipce i keď to pre niekoho určite môže byť celkom zábavná tábornícka činnosť. Praktické využitie takéhoto štipca vidím najmä v situácii, keď potrebujete vypnúť celtu a chýba vám našité očko (chýba od výroby, alebo ste ho urvali a nemáte so sebou šitie, atď.) a z nejakého dôvodu nemôžte, alebo nechcete použiť spôsob so zabalením malého kamienka a obmotaním povrazu okolo neho. Tento štipec drží veľmi dobre, ak ho zhotovíte správne. Keď chcete, tak ho navyše môžete vylepšiť vyrezaním zúbkov v záhryzovej časti, no aj bez toho drží po narvaní klinu ako kliešť.

Ďalšie praktické využitie pre tento štipec môžu nájsť napríklad hamakári a použiť ho ako zvádzač dažďovej vody dole z kotviacich lán hamaky, prípadne stredového lanka celty. Tiež môže byť užitočný, keď potrebujete niečo podržať spojené, napríklad pri šití alebo výrobe nejakých predmetov v terénnych podmienkach. Tých využití síce nie je veľa a nie vždy sa človeku chce, resp. má čas vyrezávať, no v každom prípade je tento štipec celkom zaujímavý a šikovný tábornícky doplnok, ktorý žiaľ pomaly upadá do zabudnutia.

This entry was posted in Bleskovky, Bushcraft. Bookmark the permalink.

6 Responses to Improvizovaný štipec

 1. Bobek píše:

  Ahoj,
  drobnost která zpříjemní chvíle v přírodě a najde si mnoho využití.
  Pěkně Tebou opsaná drobnost.
  Díky…

 2. Nice clamp! I really like that. :)

 3. Rolf píše:

  Zaujímavá vychytávka…:-) Mne sa takéto veci páčia, pretože si myslím, že na znalosti takýchto (navonok) jednoduchých vecí a detailov predovšetkým spočívajú skutočné zálesácke zručnosti a schopnosti…:-)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s