Púzdro z brezovej kôry pre moru 510

Počas mojej poslednej návštevy Myslín som zhotovil tradičné púzdro z brezovej kôry pre moru 510 (511 bez chrániča). Púzdro má vnútri drevenú vložku proti prerezaniu a zdvojené pútko na opasok, pre zvýšenie odolnosti v tejto namáhanej partii. Podobné púzdra som už v minulosti robil, no snažím sa vychytať muchy, ktoré sa prejavili najmä po nejakom čase používania v teréne. Prinášam teda pár tipov a vylepšení pre tých, ktorí si púzdro tohoto typu plánujú zhotoviť.

 • Pri výrobe drevenej vložky je lepšie urobiť drážku na čepeľ hrubšiu, aby v nej mala čepeľ voľnosť, prípadne nezlepiť polovice vložky dohromady a len ich pevne stiahnuť samotným výpletom z kôry. Po nejakom čase sa totiž do drážky dostávajú nečistoty a vyberanie a zasúvanie noža do púzdra začne byť problematické. Nezlepená vložka sa vždy prispôsobí čepeli noža.
 • V dolnej časti drážky pre čepeľ v mieste špičky je dobré urobiť odvodňovací žliabok pre odtok vody.
 • Ukončenie výpletu je najlepšie zhotoviť zrolovaním ostávajúceho dlhého prúžku kôry z výpletu, ktorý sa natrie lepidlom. Vznikne tak pevný golier, ktorý je na mieru rúčke noža, pridá púzdru na pevnosti a nôž vnútri drží veľmi dobre .
 • Pútko je robené pre široký kožený opasok ČSĽA. Ja nosím púzdro najradšej škandinávskym spôsobom zavesené na opasku pomocou prúžka silnej kože, tento spôsob považujem za praktickejší a pohodlnejší.

  This entry was posted in Bleskovky, Z Dielne. Bookmark the permalink.

  6 Responses to Púzdro z brezovej kôry pre moru 510

  1. Matus píše:

   Pozdravujem ,

   Dakujem za opat perfektny prispevok. Len sa chcem opytat, tu brezovu koru, to si akym sposobom dostal vid. obr hore dole zo stromu?

   Prajem pekny letny cas

   Matus

   • SKW píše:

    Ahoj Matúš, brezovú kôru získavam z čerstvo vyťažených kmeňov brezy po lesnej ťažbe. Za čerstva ide zlúpnuť veľmi jednoducho, na kmeni bez hrčí treba urobiť pozdĺžny rez, následne kôru podobrať paličkou zastrúhanou v tvare dláta a zlúpnuť. Neodporúčam lúpať kôru zo živých stromov. Olúpaním vonkajšej papierovitej kôry síce strom nezabiješ pokiaľ masívne neporušíš tú vnútornú korkovitú vrstvu pod ňou. Ak zlúpeš len niekoľko vrstiev tak je možná obnova, no po olúpaní všetkej vonkajšej kôry už tá obnažená vnútorná kôra nikdy nebude vytvárať vrstvy tej bielej vonkajšej. Obnažené miesto vyschne, stmavne a stvrdne – strom bude žiť, no ostane navždy znetvorený a bude náchylnejší voči škodcom a poveternostným vplyvom.

    EDIT:

    Pre ďalší príklad, tu je pár mojich starých fotiek. Počas zberu čučoriedok som natrafil na okraji lesa na niekoľko vyrúbaných stromov, z ktorých jedna bola hrubá breza s veľmi dobrou kôrou. Ležali tam už pár týždňov súdiac podľa uschnutých listov, no kôra na breze bola stále ohybná a vlhká. Narezal som si dostatok plátov kvalitnej kôry na moju ďalšiu tvorbu. Prísť pár dní neskôr a už by tam tie kmene možno neboli a kôra by určite vyšla na zmar pri spracovaní tých stromov lesníkmi. Fotky sú robené ešte starým mobilom.

  2. atti.hombre píše:

   Peknučký..niekto na portáli dal do éteru otázku,že kto vie robiť veci z brezovej kôry…hned som si na teba spomenul-a viem prečo…pecka!

  3. Honzik píše:

   Mě by se hodil nějaký stručnější návod. I na krabičky. Moc si nedovedu představit jak se to děla. Děkuju

  Pridaj komentár

  Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

  WordPress.com Logo

  Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

  Google photo

  Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

  Twitter picture

  Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

  Facebook photo

  Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

  Connecting to %s