Splav Vltavy 03-07.08.2011

Prvý a zrejme aj posledný tohtoročný splav sme absolvovali na najdlhšej českej rieke Vltave. Začali sme vo Vyššom Brode. Našu 5 člennú zostavu unášal na vlnách tento sedemmiestny ľadoborec.

Vltava mi príde podstatne čistejšia než napríklad náš Hron a pritom je to najnavštevovanejšia rieka v Čechách. Hladina vody je tu dostatočne vysoká aj počas sucha vďaka zásobe vody z Lipna. Dolná časť Vltavy je atraktívna hlavne vďaka častému striedaniu miernejších úsekov s perejami.

Utáborili sme sa v kempe Branná. Dorazili sme v čase, keď bol kemp poloprázdny. Neskôr sa začal rýchlo napĺňať vodákmi a vtedy som pochopil, že to bohvieaké ružové nebude. Chýry, ktoré kolujú o veľkých kempoch na Vltave sú teda pravdivé. Cez noc tu je poriadny hurhaj, vyzeralo to ako na nejakom festivale, množstvo ľudí, chľast a hluk. Nieje to nič pre tých, čo obľubujú pokojné kempy a romantiku.

Pri nafukovaní raftu sme prvýkrát vyskúšali malý kompresor napájaný z auta. Je to podstatné uľahčenie roboty, doteraz sme používali ručnú pumpu. Tú však treba mať vždy v zálohe pre prípad, že by moderné metódy zlyhali.

Vltava je známa množstvom “jezů“, ako nazývajú Česi tieto malé hrádze, slúžiace na zadržanie vody. Väčšina má priepust, ktorý je obyčajne umiestnený v prúdnici a umožňuje tak jednoduchší nájazd člnov. V týchto miestach sme občas zastali a sledovali počínanie ostatných vodákov.

Priepusty môžu byť rôznej konštrukcie, od drevených s podlážkou, po dlhé murované žľaby. Vo vodáckom slangu sa im zvykne hovoriť šlajsny.

Plavba cez mesto Krumlov. Vzadu je vidieť Krumlovský zámok.

Občas sme využili mierne úseky rieky na kúpanie.

Ďalej sme táborili v Zlatej korune. Je to väčší a najmä hlučnejší kemp než v Brannej, pretože pri hlavnom bufete navyše hrala živá hudba.

Cez víkend je samozrejme najväčší nápor vodákov a večer kemp praskal vo švíkoch. Hrala hudba, pivo tieklo potokom a ľudia sa zabávali. Do tohto kempu odporúčam kvalitné štuple do uší, inak môžete na nejaký výdatnejší spánok zabudnúť. Je tu tiež vysoké riziko, že vám niekto v noci vyvrhne na stan obsah svojho žalúdka. My sme mali šťastie, chlapík to urobil asi dva metre od nášho stanu.

Zo Zlatej koruny sme splavili posledný úsek do Boršova, kde náš splav skončil. Vltava je krásna rieka a splaviť ju bol naozaj pekný zážitok, jediné čo by som si prial, je vidieť menej opitých mladíkov, ktorí vykrikujú z člnov s fľašami v ruke. No zato samozrejme rieka nemôže a tak si treba vychutnávať len to krásne čo nám ponúka. Ak budem mať niekedy v budúcnosti príležitosť, veľmi rád sa sem vrátim.

V sobotu večer sme si urobili malú prechádzku ulicami Krumlova. Je to veľmi pekné mesto, hlavne večer dýchalo takou starodávnou atmosférou, väčšina domov je zachovaných v pôvodnom gotickom, renesančnom, ale i barokovom štýle.

Kostol svätého Víta.

Našou poslednou zastávkou bol krásny zámok Hluboká nad Vltavou.

Reklamy
This entry was posted in Denník, Nezaradené. Bookmark the permalink.

8 Responses to Splav Vltavy 03-07.08.2011

 1. atti.hombre píše:

  Tie úseky obklopené horami sú perfektné…inak na vode teda bolo člnov viac ako rýb u nás v priehrade! :-D …pekný článok-palec hore!

 2. bushcraftercz píše:

  jo, známe, jihočeské řeky jsou pěkný

 3. Johno píše:

  A to ste boli na splave na vlastnú päsť alebo s nejakou organizovanou skupinou?

 4. Filco píše:

  Minulý rok som podobnú trasu absolvoval, začiatok bol vo Vyššom Brode a končili sme v Zlatej Korune. Musím povedať, že som čakal trochu väčší adrenalín a vyššiu rýchlosť prúdu. Často som sa ani veľmi nečudoval, že vodáci pijú na člnoch pivo, tiež som mal chuť si s nimi dať lebo som sa väčšinu plavby nudil. Splav Vltavy by som skôr odporučil rodinám s deťmi, ktoré si chcú v prírode oddýchnuť, mladých ľudí by som skôr odporučil na mierne divokejšiu rieku.

  • hariburi píše:

   Túto trasu (Dunajec) máme splavený dva krát :-) Je tam krásne a na rafte si oddýchneme a naša krásna príroda k tomu dodá to svoje ;-) Rozmýšľali sme aj o tom že budeme chodiť do zahraničia ale na Juh EU. Uvidíme ako sa bude vyvíjať situácia + finančná stránka . Ak niekde pôjdeme určite Bushman o tom urobí článok ;-)

 5. HariBuri píše:

  Inak na Vltave nám bolo veľmi dobre !

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s