Dvojdňovka Zvolen 23-24.júl 2011

Mal som tú česť zúčastniť sa prvej dvojdňovej nocovačky s kamarátmi zo slovenského bushcraftového fóra v lesoch pri Zvolene. Umiestnenie stretnutia a hlavne počasie vyselektovalo účastníkov na počet osôb 3. Atti-Hombre ako hlavný organizátor, Juraj1974 a ja. Chlapi ma prišli čakať na nákladnú stanicu vo Zvolene, odkiaľ sme prešli k Attimu na Záhonok a ešte chvíľu podebatovali pri teplom čaji. Hneď ako trošku klesol opar sme vyrazili od Môťovej na hrebeň Zálužná po zelenej. Zo začiatku celkom slušné stúpanie, kým sme sa dostali hore na hrebeň, potom to už bola v podstate len pohodlná prechádzka lesom. Slnečné lúče sa postupne predierali pomedzi mráčiky a koruny stromov a nám sa aj napriek nepriaznivým predpovediam rysoval celkom pekný deň.

Juraj a Atti.

Ticho lesa zrazu prerušil výstrel a za ním o pár minút ďalší a ďalší. To vystrašený hubár strieľal petardy zrejme ako prevenciu pred medveďmi. Aj sa nám prihovoril, že zatiaľ nenašiel nič len nejaké to kuriatko. Neskôr sme ho začuli ako vykrikuje, asi mu došli petardy. Škoda však, že my sme nemali žiaden košík. Na viacerých miestach sme našli nádherné trsy hlivy ustricovitej.

Spod lístia kde tu vykukla plávka.

V lese rástli aj “cukríky” ktoré neslobodno konzumovať. Je to ľuľkovec zlomocný.
Jeho druhový latinský názov belladonna znamená v taliančine krásna žena.

Starý kamoš práchnovec.

Bahenné kúpele pre lesných obyvateľov. Vstupné 0,00€.

Na tejto fotke to vypadá, že Ďuro má špeciálny vysokokapacitný bergen. V skutočnosti to je Atti za ním.

Atti počas piatkovej obhliadky terénu objavil tento monštruózny nádor na buku.

Keď sme dorazili do Attiho tábora, boli sme celkom slušne dehydrovaní, zložili sme batohy a zamierili s prázdnymi fľašami k prameňu.

Po chvíľke zvažovania sme sa rozhodli, že zmeníme miesto tábora, pretože na pôvodnom mieste to bolo dosť vlhké, tmavé a s miernym nedostatkom dobrého paliva. Utáborili sme sa na hrebeni neďaleko, kde bolo viac svetla a miesto bolo celkovo o niečo “suchšie”. Ďuro tiež doniesol aj veľkú celtu na hlavný prístrešok, pod ktorým sa dalo bez problémov fungovať aj keby stále padal dážď.

Naše prístrešky:
Ďurová hamaka, strategicky umiestnená nad hŕbou palivového dreva, takže v prípade zlomenia jedného z nosných stromov bolo zabezpečené mäkké pristátie ;-) Ináč uvažujem o tom že sa tiež zaradím medzi hamakárov, je to fakt jednoduchý a efektívny spôsob nocľahu. V podstate nepotrebujete nič iné len dva stromy vo vhodnej vzdialenosti a bez mŕtvych konárov visiacich nad vami.

Skúsený harcovník Atti si postavil luxusné vyvýšené lôžko z dreva. Na vrch rozprestrel tenkú penovú fóliu, ktorá pridala trochu na izolácii a ochrane samotnej samonafukovačky. Nad lôžkom natiahol vlastnoručne zhotovenú bavlnenú celtu, ktorú ako sám hovorí už ani nepamätá kedy naposledy impregnoval. A zvládla dážď na jednotku.

No a lenivý darebák skw našmáral na zem bukové a lieskové vetvy so zeleným lístím a na to roztiahol termoizolačnú fóliu s karimatkou ;-). A aby som to nemal príliž pohodlné, tak z celty na mňa kukali dve dierky zrejme z posledného ohňa, ostatní sa na tom dobre bavili a ja tiež. Vyspal som sa dobre aj bez spacáka, len s vlnenou dekou. Pod dekou som však nebol len v tričku ako oni v spacákoch, ale dobre oblečený. Najviac na komforte mi pridal malý samonafukovací vankúš.

Oheň mal na starosti Ďuro.

Použil brezovú kôru, ktorú si starostlivo pripravil a podpálil firesteelom.

Pohoda pri ohníku. Opekali sme kuracie mäsko od Attiho.

Náš bushcraftový program bol dosť obmedzený tým, že k večeru začalo pršať a v podstate všetko naokolo bolo pekne premočené aj z predchádzajúcich daždivých dní, takže väčšinou sme sa venovali príprave jedla. Juraj robil vyprážaný syr v alobale, Atti už počas cesty neodolal a vzal trochu hlív do prázdnej fľaše. Usmažil ich na pahrebe s pokrájanou slaninkou a cesnakom. Nejdem vám tu ani opisovať aké vône sa šírili navôkol a už vôbec, ako skvele to chutilo. Až sme ľutovali, že sme nenazbierali viac. Neskôr sme čas trávili bow drillom (presnejšie povedané ja som bojoval s Attiho setom), kresaním ocieľkou a pazúrikom, či dokonca výrobou bushcraftového štipca na prádlo. Na noc sme zhotovili túto lampu na sviečku z plechovky od piva. Robila úžasnú atmosféru v kempe, keď sme si líhali spať. Ďuro ešte z hamaky pozoroval veľkého komára, ktorý sa trepotal vnútri popri plamienku. Aj tak dopadol, ráno z neho ostali už len pozostatky zatavené do vosku.

Na záver musím skonštatovať, že to bol perfektný víkend a myslím si, že neexistuje spôsob, ako by sa ho dalo stráviť ešte nejak lepšie. Proste celý ten čas nebolo chvíle, kedy by sme sa neboli na niečom smiali. Som veľmi rád, že prostredníctvom tohto fóra som mohol spoznať dvoch skvelých zálesákov, ktorí milujú a rešpektujú prírodu a bushcraft tak ako ja. Ešte raz vďaka chlapi, verím, že toto určite nebola posledná akcia, že spolu pochodíme ešte nejaké zákutia a že sa pridajú aj ďalší. Lesu zdar!

Reklamy
This entry was posted in Bushcraft, Denník. Bookmark the permalink.

3 Responses to Dvojdňovka Zvolen 23-24.júl 2011

 1. Stanley.sk píše:

  Pekna akcia v peknom prostredi… Co dodat, palec hore ;-)
  Vdaka za clanok.

 2. atti.hombre píše:

  Ešte raz vďaka kamarát!Už sa teším na ďalšiu akciu..;-)

 3. juraj1974 píše:

  Tu uz naozaj nie je co povedat. Bol to prekrasny vikend… palcaky hore.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s