Týždeň na horách

V nedeľu 17.7.2011 som sa vrátil z parádnej dovolenky v Alpách, na ktorú ma spolu s bratom pozvali jeho krstní rodičia. Vyrazili sme autom v sobotu 9.7.2011. Skoro ráno boli cesty relatívne prázdne, ani sme sa nenazdali a rakúske hranice boli za nami. Prešli sme južnou časťou Nemecka a pri Bodamskom jazere sme vošli do Švajčiarska zo severovýchodu. Náš prvý kemp bol v mestečku Lauterbrunnen, 17km južne od Interlakenu. Počasie bolo vrtkavé, k večeru prehánky, na noc dážď a ráno krásne jasno.

Kam sa tu človek pozrel, všade samý vodopád. Snáď nebolo jediného kopca, kde by po skalách nerynčala voda.

Spali sme v stanoch, väčšinu jedla sme mali so sebou, kupoval sa len chlieb. V kútiku duše sme dúfali, že v kempoch budú otvorené ohniská, no ani v jednom švajčiarskom kempe žiadne nebolo, takže sme sa museli uspokojiť s malým plynovým varičom. Jedno ohnisko sme predsa len našli, no mimo riadneho kempu. Boli sme prekvapení, čo všetko tam bolo k dispozícii. Pitná voda, gril, hromada naštiepaného dreva a dokonca drevené uhlie. Toto je u nás na Slovensku nemysliteľné.

Prvou a najkrajšou atrakciou bola horská železnička na Jungfraujoch (3454 m.n.m.). Je to najvyššie položená železničná stanica v Európe, dal ju vybudovať Adolf Guyer-Zeller v roku 1893. Jeho cieľom bolo lepšie sprístupniť ľadovcovú oblasť pre návštevníkov formou železničného tunelu. Práce boli dokončené v roku 1912 a stanica Jungfraujoch bola oficiálne otvorená 1.augusta 1912. Teraz je to rozsiahly komplex tunelov a budov, nájdete tu hotel, dve reštaurácie, observatórium, výskumnú stanicu, malé kino, lyžiarsku školu, či dokonca expozíciu “Ice palace” s sochami vytesanými do ľadovca.

Prestupná stanica Kleine Scheidegg (2061 m.n.m.). Sem sa dá dostať z Grindelwaldu alebo Lauterbrunnenu cez Wengen. Ďalej ide železnička na Jungfraujoch.

Dušan a Denka.

Brat Andrej a ja.

Zo stanice Jungfraujoch, ktorá je vlastne uprostred hory sa dá vyviezť ešte vyššie rýchlostným výťahom do observatória Sphinx s terasou vo výške 3571 m.n.m.

Odtiaľto je nádherný výhľad na hory a ľadovec.

Jungfrau (4158 m.n.m.) v preklade z nemčiny “panna” je najvyšší vrchol horského masívu rovnakého mena v bernskom regióne Švajčiarskych Álp.

Mönch (4107 m.n.m.) v preklade z nemčiny “mních” je jedným z dominantných vrcholov masívu Jungfrau. Na vrchol práve vystupovali dvaja horolezci. Je ich ako tak vidieť na ďalšej fotke.

Sú to tie dve “bodky” trochu naľavo od stredu.

Alečský ľadovec

Ľadový palác.

3km južne od Lauterbrunnen sa nachádzajú vodopády Trummelbach. Sú to jediné sprístupnené ľadovcové vodopády v Európe, ktoré pretekajú vnútrajškom hory. Odvádzajú vodu a sutiny z ľadovca rýchlosťou vyše 20 000 litrov za sekundu. Za rok sa z hory zbrúsi približne 20 200 ton skaly. Je to naozaj veľkolepé divadlo, nie nadarmo tiež patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Človek tu občas nepočul vlastného slova, ale aspoň sme boli všetci pekne vysprchovaní.

Západne od Interlakenu je mestečko Meiringen, pri ktorom sa nachádza obrovská roklina Aare Schlucht. Za tisíce rokov vymyla rieka Aare 1400 metrov dlhú a miestami až 180 metrov vysokú roklinu. Vedie ňou turistický náučný chodník v skalnej stene.

V pondelok večer sme sa utáborili v mestečku Fiesh. Nasledujúce ráno sme mali v pláne vyviezť sa lanovkou na Fiesheralp a odtiaľ si urobiť túru priamo k Alečskému ľadovcu.

Ranná káva v kempe.

Počasie bolo perfektné, už z diaľky je vidieť serpentínu ľadovca.

Spoločná fotka dole pri ľadovci. Už len dotknúť sa ho je taký zvláštny pocit, na jednej strane taký úplne všedný, ako keď chytíte ľad, no na strane druhej jedinečný, pretože ten ľad je starý tisícky rokov.

Alečský ľadovec je najväčší ľadovec v Alpách. Má dĺžku 23 km a zaberá viac než 120 km² plochy. Je tvorený troma menšími ľadovcami, ktoré sa zbiehajú v mieste zvanom Konkordia, kde dosahuje hrúbku takmer 1 km. Nanešťastie, ako väčšina ľadovcov aj tento je ohrozený globálnym otepľovaním. Za posledných 30 rokov sa roztopilo 2.6 km z jeho pôvodnej dĺžky. V roku 2001 bol zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Veľká škoda, že nám nevydržalo počasie aj v Dolomitoch, chceli sme ísť pozrieť aj Marmoladu, no začalo sa to poriadne kaziť, husté hmly a dážď znižovali viditeľnosť miestami na nulu. No keďže počasie na horách je nevyspytateľné, tak snáď niekedy nabudúce to výjde.

Prechádzali sme množstvom horských priechodov, ktoré sú charakteristické svojimi kľukatými zákrutami a prudkým stúpaním či klesaním. Je to doslova raj pre motorkárov, ktorí sa tu môžu dosýtosti vyblázniť.

Neodolali sme pravej talianskej pizzi v meste Cortina D’ampezzo.

Prosciutto e Funghi

Ďalšou zaujímavou zastávkou bol Pasterzský ľadovec. No ešte predtým sme si dali krátku prestávku pri malých vodopádoch. Brácho sa škerí, fúkal poriadne štipľavý vietor.

Pasterzský ľadovec je najdlhší ľadovec v Rakúsku, nachádza sa pod vrchom Grossglockner (3798 m.n.m.). V roku 2009 meral asi 10 kilometrov, s rozlohou 19 km² a hrúbkou 120 m. V súčasnosti mizne rýchlosťou 10 metrov za jeden rok. Je naozaj škoda, že tieto skvosty pomaly miznú do nenávratna.

Denka

Po trase k ľadovcu sú vyznačené miesta, kde sa v danom roku ľadovec nachádzal. Na modrej tabuľke vpravo od stredu je rok 1995. Pekne to znázorňuje, kde bol ľadovec pred 16-timi rokmi a kde je teraz.

A tu bol pred šiestimi rokmi. Mení sa na veľkú kalnú mláku.

Krimmelské vodopády sú vďaka svojej pôsobivej výške až 380 metrov piate najvyššie na svete. Pri vodopádoch je vybudovaný turistický chodník, vďaka ktorému je možné sledovať tento prírodný unikát z viacerých úrovní. Občas bol problém urobiť fotku, keďže všade naokolo mrholilo z vodopádu. Sila obrovskej masy vody miestami vyrážala dych.

Na vrchole vodopádu

Našou poslednou zastávkou bola najväčšia ľadová jaskyňa na svete Eisriesenwelt. Je dlhá viac než 42 km a navštívi ju okolo 200 000 turistov ročne. K jaskyni bolo potrebné vyviezť sa malou lanovkou a vyšlapať chodníkom do celkom slušnej výšky.

Nanešťastie v jaskyni nebolo povolené fotiť, takže môžem len slovami opísať čo som videl. Z tohto pohľadu na vchod do jaskyne by sa mohlo zdať, že vnútri sa pôjde smerom nadol. No opak je pravdou, toto je doslova jaskyňa schodov. Pred vstupom do jaskyne nás inštruktor vybavil staručkými baníckymi lampami, ktoré zapaľoval ručne horiacim knôtom. Tie nám však po vstupe dovnútra zahasil veľmi silný vietor vychádzajúci z jaskyne a tak nám ich musel vnútri znova zapáliť. Tento silný prúd vzduchu je spôsobený rozdielnym tlakom a teplotou vonku a vnútri jaskyne. Mali sme šťastie na veľmi zábavného inštruktora, ktorý behal po ľade v botaskách, kĺzal sa a tak okorenil svoju prezentáciu vtipom. Škoda však, že jaskyňa nieje elektricky osvetlená a jediným zdrojom svetla boli tie staré lampáše a horiaci knôt, ktorý držal v ruke inštruktor. No na druhej strane to vytváralo takú starodávnu atmosféru a tak sme mali možnosť vidieť očami starých jaskyniarov niekoľko ľadových útvarov a tiež masívne ľadové steny, ktoré sú pre túto jaskyňu charakteristické.

Meno posledného kempu si paradoxne nepamätám, akosi som ho prehliadol. No bol to asi najlepší kemp zo všetkých a to len vďaka dvom veľkým ohniskám a hromade dreva. Konečne sme si mohli dopriať naše obľúbené jedlo – pečenú slaninu s cibuľou. Ale predtým som ešte musel podstúpiť niekoľko minút strachu, bol som odrezať dva ražne do lesíka neďaleko hlavnej budovy. No chvalabohu si ma nik nevšimol a tak som obišiel bez pokuty. Stretli sme tu aj troch krajanov, horolezcov zo Zvolena.

Brat pri rozkladaní stanu.

Líhali sme si spať s pocitom, že zajtra sa tento krásny výlet končí, nasleduje už len cesta domov a návrat do normálneho života. Týmto by som sa chcel ešte raz poďakovať Dušanovi, Denke, Paľasovi a Andrejovi za úžasné chvíle, ktoré sme spolu počas tohto nabitého týždňa prežili. Sú to zážitky, na ktoré nikdy nezabudnem.

This entry was posted in Denník, Turistika. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s