Firesteely a založenie ohňa

Firesteel je pomerne moderný element v zálesáckom svete. Je to nesmierne užitočný a hlavne spoľahlivý kus vybavenia. Jeho predchodcom je stará ocieľka z uhlíkovej ocele, ktorou sa kresalo o tvrdý kameň ako pazúrik, či kremeň. Tento moderný firesteel však hádže omnoho silnejšie iskry a dovoľuje tak zapáliť väčší výber materiálov, než stará ocieľka.

Starí skúsení trampi sa zvyčajne pýtajú: Prečo by som mal vymeniť moje staré dobré a rokmi overené zápalky za toto nové škrtadlo? Odpoveď je jednoduchá: Aj po úplnom premoknutí, spôsobenom napríklad pádom do vody, alebo búrkou, stačí firesteel len utrieť a funguje. No tramp môže odpovedať: Ja mám zápalky veľmi dobre uschované vo vodotesnej nádobke, chránené pred vlhkosťou. To je síce fajn, no z hľadiska dlhšieho pobytu v lesoch sú zápalky vyčerpateľný zdroj. Firesteelom založíte pri správnom používaní tisíce táborákov. Pod pojmom správne používanie si treba predstaviť zapálenie práchna čo najmenším počtom pokusov. Keď si to človek osvojí, tak ním dokáže zapaľovať na prvý škrt.

Tyčinku firesteelu tvorí špeciálna zmes kovov tvz. mischmetal (cér, lantán, neodým, prazeodým, horčík a železo). Táto zmes je jedinečná v tom, že ak po tyčinke zaškrabnete dostatočne rýchlo, teplota vzniknutá trením pri škrtnutí je postačujúca na vznietenie odlúpených kovových hobliniek. Na vykresanie iskier je však potrebný ďalší predmet. Môže to byť buď pliešok dodávaný spolu s firesteelom (obyčajne je dosť nízkej kvality), alebo chrbát noža, ktorý musí byť zbrúsený tak, aby mal dve 90° hrany. Nikdy nepoužívajte na kresanie ostrie noža, len v núdzi. Avšak je možné kresať aj s rôznymi inými predmetmi napríklad sklom, alebo tvrdým kameňom (Pazúrik, kremeň). Musia však byť dodržané dve pravidlá: Predmet ktorým kresáte, musí byť tvrdší než firesteel a musí mať maximálne 90° hranu. Platí, že čím ostrejší a tvrdší je predmet, tým lepšie sa s ním kresajú iskry.

Firesteely možno rozdeliť podľa veľkostí a podľa výrobcov. Na počiatku boli dve štandardné veľkosti, model ARMY a model SCOUT, neskôr sa k nim pridal najmenší model MINI. No postupom času sa na trhu objavuje veľmi široký sortiment veľkostí a dokonca rôzne “mutanty” ako Strike Force, alebo jednoručné, zasúvacie firesteely na kresanie len jednou rukou v prípade zranenia. Každému sa môže páčiť iný model firesteelu, je to všetko o osobných preferenciách. Ja ostávam verný klasickej armádnej veľkosti, ktorá mi úplne postačuje.

Ak ste vyskúšali rôzne značky firesteelov, určite ste postrehli rozdiel vo vlastnostiach kresania. Je to spôsobené tým, že rôzne firmy, ktoré vyrábajú firesteely používajú odlišný pomer kovov v tyčinke. Ja som porovnával 3 značky firesteelov, ktoré sa u nás dajú bežne kúpiť v armyshopoch, alebo šport/outdoor obchodoch:

LIGHT MY FIRE
Firesteel od tejto švédskej firmy je podľa mňa najkvalitnejší. Pôvodne bol vyvinutý pre švédsku armádu. Kresá sa s ním veľmi jednoducho, pohodlne a produkuje veľmi silné iskry. Vhodne vyvážený pomer kovov v tyčinke LMF spôsobuje, že je možné škrtnúť iskru aj pomalším pohybom už na prvých pár centimetroch firesteelu. Toto podstatne predlžuje životnosť vášho kresadla. Cenovo je LMF asi najdrahší z týchto klasických firesteelov, no myslím si, že oprávnene. Je to zrejme to najlepšie, čo môžete na našom trhu zohnať.

FIREFLASH
Firesteel tejto značky takisto využíva švédska armáda. Čítal som rôzne názory a tvrdenia, že jeho zloženie je identické s LMF, no nieje to nijak oficiálne potvrdené. S týmto firesteelom sa kresá v podstate rovnako dobre ako s LMF, tiež je možné kresať na samotnom okraji tyčky. Odlišuje sa dodávaným plieškom na škrtanie, ktorý je jednoduchý, oválny. Fireflash je taktiež veľmi kvalitný firesteel a cenovo sa dokonca pohybuje na nižšej úrovni než LMF.

MIL-TEC
Toto je najlacnejší firesteel z porovnávaných troch značiek. Kresá sa s ním podstatne horšie – nedá sa kresať na okraji tyčinky, ako pri prvých dvoch značkách. Vyžaduje si inú techniku kresania, potrebuje dlhý a rýchly škrt po celej dĺžke firesteelu. Pri slabom, alebo pomalom kresaní, odlúpite len nezapálenú šupinku kovu. Je to spôsobené odlišným pomerom kovov v tyčke, zrejme vyšším podielom magnézia.
Avšak toto neznamená, že Mil-tec je úplne zlý (aj keď povedzme si narovinu, ich produkty za veľa nestoja). Vykresané iskry sú veľmi silné, doslova tancujú a syčia.
Tento firesteel by som skôr odporučil pokročilejším, pre začiatočníkov to bude doslova horor. Počas učenia sa vyškrtáte polovicu tyčky naprázdno.
Pri používaní Mil-tec kresadla som prišiel na jeden trik. V prípade núdze je možné pomalým pohybom nastrúhať malú kôpku stružliniek a potom do toho rýchlym pohybom vykresať iskru. Toto je ideálna technika keď je váš podpal vlhký. Mám odskúšané, že sa dá zapáliť aj vlhký, alebo menej jemný materiál. Tá malá kôpka stružliniek má veľkú zápalnú silu a len tak zosyčí, je to podobný princíp na akom funguje magnéziová tyčinka.

(Mil-tec a mastné drevo)

Pre začiatočníkov odporúčam vybrať si buď LMF alebo Fireflash. Jednou z najčastejších mylných predstáv ľudí je, že s firesteelom v pohode zapálite novinový papier, alebo hociakú trávu. Síce je to možné, ale pre začiatočníka veľmi nepravdepodobné a iba sa zbytočne natrápite. Potrebujete veľmi jemný a suchý materiál, pre učenie je najlepšia obyčajná vata. Tá chytí iskru ihneď.

ZAPÁLENIE OHŇA POMOCOU FIRESTEELU
Ako prvé dôkladne vyčistite miesto ohniska od lístia až po čistú zem. Potom vytvorte plošinku zo suchých, hrubších drievok. Tá slúži na čiastočné izolovanie a ochránenie ohňa pred vlhkosťou zo zeme, najmä v počiatočnej kritickej fáze. Taktiež napomáha prísunu kyslíka odspodu, pomedzi drievka.

Najdôležitejšou zložkou pri zakladaní ohňa je práchno. Je to materiál, ktorý dokáže ľahko zachytiť iskru a tlieť. V našich podmienkach považujem za najlepší materiál na podpal brezovú kôru, ktorá síce netlie, no má tie najlepšie vlastnosti horenia. Najideálnejšie je nájsť takýto spadnutý kmeň. Drevo vnútri je zhnité, no kôra vydrží omnoho dlhšie. Odlúpil som si teda niekoľko plátov.

Časť kôry som natrhal na tenké pásiky. Ako uvidíte neskôr, toto je veľmi užitočné pre zosilnenie počiatočného plamienka.

Nikdy nepodceňte prípravu! Vopred si nazbierajte dostatočné množstvo materiálu, ktorým oheň vybudujete. Nazbierajte tenké raždie. Majte na pamäti, že nesmie byť zo zeme. Najlepšie sú mŕtve konáriky visiace z vetiev stromov. Vďaka tomu, že sú nadvihnuté od zeme a prefukované vetrom, budú suché. Drevo ležiace na zemi je zvyčajne vlhké.

Zbierajte ich trpezlivo kým nevytvoríte poriadnu kôpku raždia.

Roztrieďte si drevo na niekoľko stupňov. Raždie, tenké drievka a hrubšie drevo. Položením kôpok na dva väčšie konáre, umiestnené rovnobežne vedľa seba, zabránite priamemu kontaktu pripraveného dreva so zemou. Toto je obzvlášť dôležité keď je mokro.

Brezová kôra potrebuje menšiu úpravu, aby chytila iskru. Škrabaním ostrím noža v smere vlákien kôry vytvoríte jemné hoblinky.

Kresanie: Jednou rukou pevne držíte firesteel a opriete ho špičkou do kôpky približne pod 45° uhlom. Táto ruka je úplne statická, vôbec sa nehýbe. Do druhej ruky vezmete nôž a pomocou jeho hranatého chrbta, úsekom tesne pri špičke škrtnete iskru priamo na hoblinky kôry. Toto je najefektívnejšia metóda kresania, pretože kresáte len na konci firesteelu, čím ho šetríte a iskry dokážete nasmerovať presne tam, kam chcete.

Časté sú prípady, kedy ľudia podcenia prípravu a nenazbierajú si vopred dostatok materiálu na priloženie. Je to jedna z najčastejších príčin zlyhania pri zakladaní ohňa. Podpália práchno a potom behajú okolo plamienka v snahe pozbierať zo zeme nejaké konáriky a priložiť. Preto je dobré mať všetko vopred poriadne pripravené.

Na vzniknutý plamienok priložte za hrsť brezovej kôry natrhanej na pásiky. Vďaka vysokej horľavosti kôry sa oheň prudko rozrastie.

Pridajte kôpku raždia.

Keď sa raždie chytí a plamene vystúpia hore, pridajte tenšie drevo v malých hŕbkach a vždy naprieč.

Nakoniec pridajte najhrubšie kusy a máte stabilizovaný oheň.

Firesteel zas nieje úplne dokonalý nástroj na zakladanie ohňa, má aj svoje zápory. Zápalkou dokážete zapáliť priamo tenké raždie, kdežto na podpal firesteelom potrebujete ďaleko jemnejší prípadne horľavejší materiál.
Pokiaľ sa firesteel nepoužíva dlhšiu dobu a je vo veľmi vlhkom prostredí, začne korodovať. Obyčajne sa táto “hrdza” dá jednoducho zoškrabať nožom, no v prípade, že ho necháte nechránený, môže prehrdzavieť až tak, že s ním nebude možné viac kresať. Pri dlhodobom skladovaní sa odporúča natrieť tyčku ochranným náterom, napríklad vrstvou laku. Neskôr, keď budete firesteel znova používať, vrstvu proste zoškrabete.

This entry was posted in Nástroje, Oheň. Bookmark the permalink.

16 Responses to Firesteely a založenie ohňa

 1. atti.hombre píše:

  Tvoj návod je v princípe úplne zhodný v príprave ohnišťa ako aj dreva nech už zapaľujeme oheň firesteelom,zápalkami,alebo čímkoľvek iným.Dobrá príprava je alfou a omegou úspechu.Niekde som narazil ( asi youtube) na príncíp škrtania firesteelom tak,že nôž priložený na tyčinke vo výške cca 2cm je statický a ťaháme firesteel dohora.Tým si vraj nerozmetáme práchno nožom.Ale ja som to ešte neskúšal.

  • SKW píše:

   No pokiaľ dokážeš udržať nôž bez pohybu a spätne ním nebudeš búchať do práchna tak môžeš kľudne podpaľovať aj tým spôsobom. Technika ktorú opisuješ je dobrá napríklad pre Mil-tec firesteel.
   Pri opisovanej technike v článku si vlastne práchno pevne pritlačíš firesteelom a celkovo máš nad kresaním lepšiu kontrolu. Ale toto ty už určite vieš, je to predsa návod pre začiatočníkov a ty už ním dávno niesi ;-)

   Vďaka!
   skw

 2. addo77 píše:

  Pekne zhrnuté, dobre sa na to pozeralo a prikyvkávalo sa :). K tým stružlinkám z no name kresadla je dobrý postreh tiež to využívam, pekne to tancuje :). Minule kamarát zapálil oheň firesteelom pomocou novinového papiera a to ho držal prvý krát :) tiež som kukal jak puk, takže je to možné no papier musí byť doslova vysušený :) tento bol asi z 30 rokov starých novín :)

 3. Tomáš Fulmek píše:

  A kde by som niečo také kúpil.

  • SKW píše:

   Ahoj. Dnes už kúpiš firesteely prakticky v každom armyshope. Len si treba dávať pozor na to čo kupuješ, pretože sa zvyšuje počet výrobcov a tiež rôznych lacných čínskych napodobenín, ktoré sú nekvalitné.

   S pozdravom
   skw

 4. hurka píše:

  ti mi len na môj mil-tec nenadávaj :D bolo to moje 1 kresadlo, odvtedy som ich vystriedal ešte 3 no mil-tec je najlepšie,a dá sa škrtnúť z ním na dĺžke aj 1cm, len treba dobré škrtátko.doteraz ho používam.
  Lesu zdar!

  • SKW píše:

   Ahoj hurka, Mil-tec bol aj môj prvý firesteel vôbec, učil som sa na ňom. Doteraz nezabudnem na to, koľko som sa s ním natrápil :). Potom som skúsil kvalitu od LMF a Fireflash a ostal som verný FF, pár ich mám ešte v zásobe. Ešte že som si ich kedysi nakúpil aj do zásoby, lebo odkedy som napísal tento článok sa už aj fireflash zmenil (nový už nie je taký dobrý ako starý). Ale ono keď si človek osvojí techniku a nadobudne s firesteelmi skúsenosti tak založí oheň bez problémov s hociakým firesteelom.

   Lesu zdar!
   skw

   • hurka píše:

    aj môj, prvý raz som rozrobil hneď na prví šup do suchej trávy a škrtal som malým nožom, ktorým už neškrtám, lebo to barz žralo ostrie :) inak mal som aj FF, je skvelý tiež no najlepšie, len ho treba upraviť je toto:http://www.municak.sk/military/fire-steel-gerber-bear-grylls je to super firesteel, zavre sa vodeodolne, minule som ho stratil na poli po 2 mesiacoch bol vpoho:) inak super stránka, skvelé reporty a obdivujem tvoje virezávanie ja som dneska prišiel o nervi pri drevených vtáčikoch :D hodil som drevo do pahrebi :D

  • Jan píše:

   Taktiež súhlasim neviem čím to je no v poho stale som mu verný. :)

 5. Jan píše:

  V podstate súhlas. No k tomu Miltechu. V poho škrtneš a ideš. Ako začiatočník som ho mal a pohode. :) Pri tomto predmete musím povedať veľa muziky za málo peňazí.

 6. tiki píše:

  ahoj, aky je rozdiel medzi Light My Fire FireSteel Army 2.0 a Light My Fire FireSteel Scout 2.0? ide tam len o dlzku a hrubku tycinky ?

  • tiki píše:

   prave som nasiel rozmery tak ten army ma – 95x26x16 mm a vaha 51g …. ten scout – 77x24x14 mm a 29g vaha … a teraz zasadna otazka a poznamka :D velky rozdiel medzi nimi nie je ako pozeram ale cena uz ano … skoro raz tolko,oplati sa kupit ten army alebo radsej znicit prvy scout a potom kupit popripade dalsieho? co by ste odporucali zalesaci?

 7. Rolf píše:

  Rozdiel pri týchto modeloch je zrejme iba v dĺžke a hrúbke…Ja vlastním model Army. Model Scout mi už príde ako trochu malý… Čo som pozeral v dvoch eshopoch, tak cena Army sa pohybovala okolo 14-15 eur a cena Scout-a okolo 10eur. Životnosť sa uvádza pri modeli Army 12000 „zapálení“ a pri modeli Scout 3000…Samozrejme, teoreticky… Scout je skoro o polovicu tenší: je uvádzaná hrúbka 6,2mm a pri Army 9,1mm… Dĺžka tyčinky bez rúčky: Army 55mm (ja pri svojom som nameral 57mm) a Scout 42mm… Čiže ja si myslím, že asi viac by sa oplatilo zobrať ten model Army… Ale to je len môj názor…:-)

  • tiki píše:

   a vedel by si mi poslat linky za tych 14-15e teda? chcel by som ho lenze co som tukal do prehliadaca ja tak mi vyskakovali ceny 17e a vyssie ;-) dakujem velmi pekne za tvoj nazor :)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s