Chlpaté polienka (Feather Sticks)

Toto zvláštne nastrúhané drievko je vynikajúcou pomôckou pri zakladaní ohňa. Anglický výraz “Feather Stick” by sme doslovne mohli preložiť ako operené drievko, v slovenčine sa mu hovorí aj chlpaté alebo kučeravé polienko. Môžete ho zapáliť zápalkou a s trochou skúseností aj moderným firesteelom. Ja považujem túto techniku za jednu zo základných zálesáckych zručností. Aj vo veľmi nepriaznivom počasí, kedy sú takmer všetky práchna mokré a nijaká brezová kôra, alebo živičnaté drevo nieje nablízku, skúsený zálesák nájde vhodný odumretý konár visiaci z koruny stromu, napíli si ho na polienka pílkou, tie následne rozštiepi na štvrtiny a vnútrajšok paličiek nastrúha spôsobom, ktorý môžete vidieť na nasledujúcich fotkách. Trik spočíva v tom, že aj napriek tomu, že zvonku môže drevo vyzerať mokré, vnútri bude relatívne suché.

Z fotiek by mal byť postup a postoj každému jasný (aspoň dúfam). No sú tu niektoré detaily, ktoré považujem za dôležité opísať. Začať treba jednoducho kľaknutím si na zem a položením jedného konca polienka na zem, držiac druhý koniec v ruke. Rezy musia byť prevedené vystretou rukou využitím váhy hornej polovice tela. Dá sa to urobiť aj jednoducho pohybom ruky v lakti a zvyšok tela ostáva statický, no takto je to efektívnejšie. Tiež je dôležitá poloha čepele. Ak je horizontálna, stružlina ide pekne rovno dole. Nevadí ak stružlinu nechtiac odrežete dole z polienka, začnete dalšiu. Tie odrezané sa dajú v pohode priložiť na kôpku a podpáliť.

Ak špička čepele smeruje k zemi a rúčka nahor, stružlina pôjde smerom k rukoväti.

Pri opačnej polohe čepele, kedy špička smeruje nahor a rúčka nadol, stružlina sa vychýli smerom k špičke noža

Takýmto spôsobom je možné nastrúhať drievko tak, že na založenie táboráka v pohode postačí len jedno. No ak chcete mat istotu, urobte viac a podpálte ich spolu, s následným prikladaním tenkého raždia alebo naštiepaných triesok. V niektorých knihách sa môžete stretnúť s polienkami, do ktorých boli nožom urobené len plytké zárezy. No z môjho pohľadu správne nastrúhané polienka majú vyzerať takto:

K dokonalosti tejto techniky prispieva fakt, že toto celé možno zapáliť iskrou, len treba vedieť, ako na to. Nazáver urobte niekoľko ultra tenkých stružliniek. Tie sa dajú v pohode zapáliť firesteelom.

Alternatívou týchto jemných stružliniek je naškriabanie dreva opakom noža na piliny, alebo oškrabky, ktoré tiež zachytia iskru. No tento spôsob považujem za praktickejší.

Po osvojení tejto techniky nebudete mať problém založiť oheň iba s použitím noža, pílky, prípadne sekerky a firesteelu. Žiadne páperie, kôra, alebo iné práchna, len obyčajné drevo.

This entry was posted in Bushcraft, Nástroje, Oheň. Bookmark the permalink.

3 Responses to Chlpaté polienka (Feather Sticks)

 1. helbo píše:

  zapalka… aj s takym nazvom som sa stretol

 2. Waldläufer píše:

  SKW, mas nejake tipy, ktory druh dreva je na vyrobu feather sticku najlepsi, respektive ako vybrat vhodny konar aby sa dal dobre struhat a dobre chytal iskry? Btw, niesom jazykar, ale mna napadol preklad “rozstrapkana palicka”.
  So zelanim nech Ti nadalej ide remeselcenie od ruky
  S pozdravom
  Waldläufer

  • SKW píše:

   Ahoj Waldläufer! Vďaka! Vhodné sú snáď všetky druhy mäkkého dreva, najmä vŕba, topoľ, smrek, jedľa, borovica… Veľmi dobrá je i breza (drevo použité v článku), no tú málokedy v lese nájdeš suchú, nespráchnivenú. Horšie sa strúhajú dreviny ako buk, dub, hrab…. no napríklad agát je celkom fajn. Z tvrdých drevín mám ešte veľmi rád jaseň:
   null

   Nie všetky druhy dreva sa pri strúhaní správajú rovnako. Napríklad smrek vytvára najkrajšie kučery na radiálnom reze, kdežto taký topoľ alebo vŕba pri strúhaní na tangenciálnom reze. Počas rezov je potrebné tlačiť výbrus noža pevne o plochu dreva, vtedy vznikajú najkrajšie kučery. Taktiež najviac sa kučery krútia keď reže špička, čiže ostrie ktoré má pomerne výrazný oblúk vytvára najkrajšie stružliny.

   Ako vybrať správny konár? Na to nie je žiaden návod, treba proste drevo vziať a skúsiť ho zastrúhať ako to ide. Najlepšie je pri zakladaní ohňa touto metodou použiť vetvu hrubú aspoň ako zápestie, ktorá visí zo stromu zvislo (prípadne je to suchý stojaci strom žrdkovina)a napíliť ju na polienka bez hrčí, naštiepať a nastrúhať. Tam je veľký predpoklad že drevo vnútri bude suché aj keď zvonku vyzerá vlhko. Je to veľmi spoľahlivá metóda aj v tom najhoršom počasí.

   Vďaka za komentár a prajem všetko dobré,
   S pozdravom
   skw

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s