Nedeľná prechádzka

Dušan a Ďula ma ráno o siedmej čakali pred domom, ako sme sa večer predtým dohodli. Vybrali sme sa prejsť do Petrovej. Koniec tohto týždňa bol dosť upršaný, no aspoň nedeľa sa trochu vydarila. Dážď ustal a aj čoraz silnejšie slnko sa predieralo cez tenkú vrstvu oblakov.

Tu na vrchoch vo vyšších polohách padal sneh. Nie veľa, no dosť na to, aby som si mohol vychutnať stopárstvo na čerstvej snehovej pokrývke. Hodný úsek po lesnej ceste si vykračoval jazvec

Zaujímavý soľník, je v takej výške, aby naň v pohode dosiahna vysoká a počas dažďa soľ steká po kmeni dole. Nižšie zvieratá ho potom olizujú a celý je takýto vyleštený.

Stopy diviakov, hlavne popri potôčkoch kde majú bahniská.

Líška, behala okolo miest kde ryli diviaky

Dokonca aj na takýchto odľahlých miestach sa nájdu pozostatky domov, no v podstate už len kamenné múry.

Vývrat smrekovca tvorí hotový prírodný prístrešok. V situácii o prežitie by som ho určite využil na prípadné prenocovanie. Stačilo by pár haluzí a čečiny a oheň tesne pred ním.

Tento zaujímavý lišajník sa volá Bradatec drsný, rastie tu na vetvách smrekovcov. Pripomína bradu starca.

V zákryte smrekovcov a pár borievok má veverica svoje obľúbené miesta, kde konzumuje potravu. Napríklad takýto pník, obsypaný vylúskanými šiškami.

Táto studnička je hneď vedľa dediny. Tečie tu voda celý rok aj počas najväčších suchôt. Toto je miesto, kde sa zakaždým zastavíme, keď sme na hubách v týchto lesoch. Ani teraz som neváhal a schuti som si dal niekoľko dúškov.

Tu kedysi bola dedina Petrová. Teraz sú tu už len pozostatky domov, pivnice a ovocné stromy. Poľovníci toto miesto využívajú k zakrmovaniu zveri a na postriežku.

Tieto staré pivnice si častokrát vyberie medveď ako svoj brloh.

Po štyroch hodinách túlania sa po lesoch, sme sa vrátili k autu. Zastavili sme sa u Dušana v Myslinách skontrolovať, či je všetko v poriadku. Chvíľu sme posedeli na lavičke popíjajúc kávu.


Okolo pol jednej poobede sme sa pobrali naspäť domov. Naplánovali sme si nejaký program nabudúce, ak sa oteplí, už pôjdeme na prvé tohtoročné smrže. No dôkazom toho, že jar je už tu, je aj tento Podbeľ.

Reklamy
This entry was posted in Bushcraft, Denník. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s