Prírodná náplasť

Dnes som v lese natrafil na pekný brezovník obyčajný (Piptoporus betulinus). Rástlo ich tam viac na práchnivom kmeni brezy. Dávnejšie som písal o výrobe prírodného obťahovadla a teraz by som chcel ukázať ďalšie využitie brezovníka v bushcrafte. Dá sa z neho vyrobiť improvizovaná prírodná “náplasť”. Piptoporus betulinus je prírodná medicína, má protizápalové a antibakteriálne účinky.

Po prekrojení nožom sa dostanete k bielej mäsnitej dužine.

Náplasť získame jednoduchým odkrojením tenkého plátku. Na mladších jedincoch sa dá použiť pásik vyrezaný zo spodnej strany hubky. Ten sa následne priloží na menšiu reznú ranu, škrabance, prípadne popáleninu. Dlhší pásik drží na prste v pohode, no lepšie je zafixovať ho ešte nejakým kúskom látky alebo niečím podobným.

Ešte ostáva vyskúšať čaj z brezovníka. Podľa niektorých zdrojov z internetu má protinádorové účinky:

Medicinal properties
Antimicrobial/antiviral activity

Piptamine (molecular formula C20H35N3) is an antibiotic produced by this mushroom (Schlegel et al., 2000). Both methanol and dichloromethane extracts proved to be antibacterial towards Bacillus subtilis and Escherichia coli, while the dichloromethane extract had a further molluscicidal activity to Biomphalaria glabrata (Keller et al., 2002).

Nucleic acids isolated from P. betulinus have antiviral activity. Specifically, they reduced the number of vaccinia virus plaques in chick embryo fibroblast (CEF) tissue culture. Furthermore, when administered intravenously to white mice, birch bracket nucleic acids protected them against lethal infection with a tick borne encephalitis virus (Kandefer-Szerszen et al., 1979). Crude RNA from P. betulinus can induce human fibroblasts to produce interferon with a specific activity of 400 units per mg of protein (Kandefer-Szersen and Kawecki, 1974; Kawecki et al., 1978).

Antitumor activity

Polysaccharides extracted from the mycelial culture of P. betulinus and administered intraperitoneally into white mice at a dosage of 300 mg/kg inhibited the growth of Sarcoma 180 and Ehrlich solid cancers by 90% (Ohtsuka et al., 1973).

Reklamy
This entry was posted in Bushcraft, Huby. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s