Fatwood – Mastné drevo

“Hej Lafe neviem rozložiť oheň, nemám tu žiadny papier a celý les je mokrý.”
Lafe je starý zálesák z Pike Country na juhozápade Indiany. S uštipačným úškrnom, nadhadzujúc sekeru na pleci, prešiel po machom zarastenom kmeni borovice, ležiacom na premočenej zemi. Pár údermi opakom sekery vyrazil von zo zhnitého dreva to, čo predtým tvorilo vznešené konáre obrovskej borovice. Tieto pozostatky už neboli nič viac, než akési kyjaky s hrčou na konci. “Toto je to, čo my používame v lese namiesto papiera.” povedal Lafe. Hrče boli ťažké ako olovo, ale nebola to voda, kvôli čomu boli ťažké, ale živica, vďaka ktorej boli zafarbené do červena a odolné voči dažďu a vlhkosti. Lafe vytiahol svoj nôž a začal vyrezávať tieto borovicové paličky tak, aby z nich žiadna stružlina neodpadla. Keď mal 3 takto pripravené, postavil ich na zem do tvaru indiánskeho wigwamu. Zapálenou zápalkou sa dotkol stružlín a tie začali okamžite prudko horieť sprevádzajúc čiernym dymom. Pomaly prikladal naštiepané bukové drievka, ktoré si predtým pripravil, až kým nemal silný a stabilný oheň.

Touto príhodou preloženou z angličtiny som chcel povedať len toľko, že nieje problém založiť oheň v daždi ak človek vie, kde hľadať. Fatwood – Mastné drevo je fantastický prírodný materiál. Je to drevo silne nasiaknuté živicou. Vďaka tomu nepodlieha hnilobe rýchlo ako normálne drevo a je odolné voči poveternostným vplyvom, najmä vode. Horí vynikajúco v každom počasí.

Kde ho hľadať? Jednoznačne v starých borovicových lesoch. Naša borovica lesná (Pinus sylvestris) produkuje pomerne silný fatwood. Vytvára sa tam, kde je najvyššia koncentrácia živice, najsilnejší je v koreňovom systéme po odumretí borovice, alebo v spodnej časti kmeňa. Čo je dôležité, dá sa nájsť aj na živej borovici v pazuchách spodných mŕtvych konárov, to je v mieste, kde sa odumretý konár spája s kmeňom.

Príprava na podpal je jednoduchá. Stačí naštiepať na tenké paličky alebo nastrúhať nožom spôsobom ako v príhode vyššie. Paličky tenké ako ceruzka, alebo nastrúhané stružliny sa dajú pohodlne zapáliť zápalkou, počas horenia priam syčia a vychádza z nich čierny dym. Ak sú vaše zápalky vlhké, alebo vám došli, stačí jednu z paličiek naškriabať chrbtom noža na jemné piliny. Tie ľahko zachytia iskru z moderného firesteelu.

Toto je Fatwood nájdený v pni borovice, ktorá bola odpílená pri ťažbe. Zvonku vyzerá ako starý zhnitý peň, no vnútri sa nachádza mastné drevo. Samozrejme nie každý peň v lese bude dobrý, množstvo ich bude úplne zhnitých, ten správny treba nájsť.

Treba si všimnúť hlavne farbu, čím sýtejšia tým lepší fatwood. Taktiež dobrým znakom je vôňa. Má veľmi silnú terpentínovú vôňu.

Odseknutý konár z ležiaceho kmeňa borovice.

Takéto krivoľaké, hrubé konáre sú výborným miestom kde hľadať. Presne v mieste kde sa tento konár spája s kmeňom, je priam ložisko mastného dreva.

Pohľad zblízka a menšie narezanie nožom.

V takýchto prípadoch je najlepšie odpíliť konár čo najbližšie pri kmeni. Samotnému stromu to nijak neublíži, keďže spodné konáre sú už odumreté. Toto bol parádny úlovok, veľmi silný fatwood.

No v pohode sa dá nájsť aj v menších konároch.

Pre tých, ktorí holdujú moderným kresadlám/firesteelom bude fatwood obľúbeným materiálom na podpal. Takto najemno naškrabaný, chytí iskru veľmi ľahko.

Môj obľúbený spôsob je nakrájať pár stružlín na kôpku a navrch ho naškriabať najemno.

Po zachytení iskry z firesteelu vyšľahne malý, ale silný plamienok.

Pridám tenké raždie.

a o chvíľu mám stabilný oheň.

Počiatočný plamienok je dosť silný nato, aby zapálil ďalší materiál. Tiež prekvapivo dlho horí a na tejto fotke môžete vidieť aj spomínaný čierny dym.

Fatwood bol odnepamäti vzácnym prírodným zdrojom. V mnohých krajinách, ako napríklad vo Švédsku, sa používal na extrahovanie smoly. To sa robilo v špeciálnych oceľových peciach, do ktorých nahádzali kusy vykopaných pňov a koreňov, okolo pece založili oheň a vplyvom vysokej teploty začala z dreva vo vnútri vytekať smola, ktorá sa nazhromažďovala do pripravenej nádoby. Druhotným produktom tohto procesu je drevené uhlie. Táto smola sa používala na rôzne účely, hlavne na zakonzervovanie dreva. Mimoriadny význam mala smola z borovice v lodiarstve, natierali ňou lode aby zaručili odolnosť dreva voči vode a jeho vysokú životnosť.

Nazáver pár jednoduchých tipov na používanie:
Niekedy je dobré, mať pri sebe kúsok mastného dreva ako núdzové práchno. Napríklad takto zavesené na šnúrke spolu s kresadlom. Ak by to aj človek nešťastne namočil pádom do rieky, stále bude schopný naškriabať si práchno a zapáliť oheň.

Inou variantou je vyrobiť si Maya dust zadarmo.

This entry was posted in Bushcraft, Oheň. Bookmark the permalink.

7 Responses to Fatwood – Mastné drevo

 1. juraj1974 píše:

  Toto ani nepotrebuje komentar. Si macher v tom co robis. Je to naozaj velmi dobre urobene. Dakujem za fantasticke popisanie tohoto sposobu ziskavania fatwoodu.

 2. Stanley.sk píše:

  Dalsi pekny a nazorny clanocek. Vdaka ;-)

 3. Tulavy píše:

  Parada, vdaka SKW. Toto ma velmi zaujalo, som stale nechapal o co sa jedna, ked v diskusiach spominali fatwood. Dufam ze sa mi podari niekedy najst a vyskusat.
  Len tak dalej!

 4. Jerry píše:

  Ahoj kamaráde, moc príma nápady. Děkuji. Máš bezva stránky – klobouk dolů :-)

 5. Heroides píše:

  Skvelé ako vždy! Len tak ďalej :)

 6. nautilus píše:

  si fakt macher co robis a diky za rady ktore si popisoval

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s