Prameň Ipľa, Čierťaž

Na ďalšej z našich vychádzok sme sa boli prejsť ku prameňu Ipľa. Pri vjazde na Polianky sme si nechali auto a po asfaltke sme vyšlapali do sedla Prašivá. Odtiaľ je to k prameňu Ipľa za normálnych okolností 45 minút.

Pri jednej z bystrín sme si dali prestávku a občerstvili sa čerstvou vodou. Pokračovali sme smerom na východ, čo nebol správny smer. Hneď potom ako sme vyšli na miesto s výhľadom nám bolo jasné, že sa musíme vrátiť a ísť na západ aby sme sa pripojili k červenej.

No to nebolo jediné zdržanie. Natrafili sme na dvoch pánov v zelenom, ako sa snažia vyhrabať z járku auto. Páni sa zrejme boli poobzerať po prvých zhodoch a v domnienke že na ich terénnom aute nebudú mať problém, zišli z lúky na poľnú cestu na kraji lesa. Tam však slnko nezasvieti a udržala sa tam dobrá vrstva snehu, ktorý bol navrchu zľadovatelý, no naspodu sypký ako piesok. Poprosili nás o pomoc. Asi po pol hodine trápenia sa nám len tak tak podarilo auto vytlačiť späť na lúku. Chlapi mali veľké šťastie, že tuláci ako my prechádzali práve okolo nich. Rozlúčili sa s nami potrasením rúk a jeden z nich ešte stihol uštipačne utrúsiť, že nech sa nám pošťastí nájsť zhod aspoň nejakého dvadsatoráka.
Nechcel som ich odfotiť priamo pri probléme, aby to nevyzeralo nemiestne, tak som aspoň zachytil vyhĺbené koľaje potom ako odišli.

Dorazili sme k prameňu a zložili sa pod prístreškom.

V ohnisku s hromadou uhlia a nedohorených driev z minulých táborákov sme si upiekli slaninu.

Technika opekania slaniny bez ražňa :)

Z vrchu Čierťaže je pekný výhľad aj na Vysoké Tatry.

Lom nad Rimavicou a vzadu Nízke Tatry

Na rázcestí sme zišli z červenej a pokračovali popod elektrické vedenie na koniec našej trasy.

No ešte predtým sa nám naskytol parádny pohľad na loviacu líšku. Jej huňatý chvost sa stále mihotal zo strany na stranu a hlavu mala väčšinou zaborenú v tráve. Lov líšky je zaujímavé divadlo.

Reklamy
This entry was posted in Denník, Turistika. Bookmark the permalink.

2 Responses to Prameň Ipľa, Čierťaž

  1. gabriel píše:

    very nice work , flora and fauna you have there ,GAGA

  2. Jarka píše:

    fíha netušila som, že niekedy natrafím na človeka, ktorý pozná toto okolie a bloguje tu na webe, hm zaujímavé články a teíšm sa na to, keď budem mať viac času si ich prečítať všetky :) Moji starý rodičia niekedy žili v Myslinách.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s