Mora classic #2

Počas dnešnej prechádzky som prvýkrát vyskúšal nový nôž Mora Classic #2 od overenej švédskej značky Mora of Sweden. Tieto nože sú známe pre ich nízku cenu a zároveň pomerne vysokú kvalitu. Majú vynikajúce rezné vlastnosti vďaka škandinávskemu výbrusu (Scandi), ktorý je považovaný za najvhodnejší typ nožového výbrusu pre prácu s drevom. Tento model sa mi spomedzi všetkých nožov Mora páči najviac, je to klasický štýl s drevenou rúčkou. Čepeľ je z uhlíkovej ocele, v prípade núdze môže poslúžiť ako ocieľka na kresanie iskier kremeňom.

Jednou z vecí, ktoré hodnotím záporne je chrbát noža. Je nedokončený, vidieť stopy po zalievaní/laminovaní povrchu čepele. V tomto stave sa veľmi zle kresá s firesteelom. Ale to nebude problém zbrúsiť a zaleštiť, aby ostali pekné 90 stupňové hrany. Neskôr pridám fotku upraveného noža.

Veľmi pohodlne sa drží, na pohľad sa rúčka môže zdať klzká, no v suchom stave je v pohode. Iné je to v prípade, že máte ruky spotené. Preto sa už novšie modely vyrábajú s lepšími rukoväťami, majú pogumovaný povrch.

Ďalším mínusom je púzdro. Je najnižšej možnej kvality. V podstate je to len veľmi tenký kúsok plastu, na ktorom je asi najlepšie iba to logo. Dokonca ani zavesenie na opasok nieje možné, tá vrchná časť púzdra je doslova nasmiech. Ako mám preboha do toho navliecť opasok? Jednou z možností je nosiť nôž pomocou kúsku šnúry na krku.

Nôž pasuje do jedného z mojich starších kožených púzdier.

Ako som spomínal, všetky nože od značky Mora excelujú vo vyrezávaní dreva. Vystrúhať decentný “featherstick” nebol žiadny problém.

Ďalej som s nožom vyskúšal batoning, čo je technika štiepania dreva pomocou noža a drevenej kyjaničky – polienka, ktorým sa udiera po čepeli noža. Najprv som napílil suchý hrabový konár na polienka zatváracou pílkou Bahco Laplander.

S tenkými nožmi ako sú mory za normálnych okolností batoning neodporúčam. Takto stavaný nôž nemusí ten stres vydržať. Tŕň zasahuje niekde do 3/4 rúčky a čepeľ je tenká, určená na iné úkony. Čiže je len otázkou času, kedy sa ukáže slabé miesto a nôž to nevydrží. Takisto ich delikátny výbrus scandi je náchylný pri takýchto technikách na vyštrbovanie a rolovanie ostria. Štiepanie polien na tenké drievka je úkon, ktorý sa po správnosti má robiť sekerkou. Občas sa však môže stať, že sekerka nieje k dispozícii a drevo jednoducho naštiepať potrebujete, vtedy prichádza na rad batoning.

Moje zhrnutie: Prvé dojmy z noža sú pozitívne, za málo peňazí veľa muziky. Svojimi reznými vlastnosťami sa Classic #2 hocikedy vyrovná drahým zákazkovým nožom, ktoré som doteraz mal možnosť vyskúšať. Uvidím, ako sa nôž osvedčí po nejakom čase jeho používania, určite o tom napíšem krátky článok. Zatiaľ som maximálne spokojný s výkonom noža pri vyrezávaní dreva a táborníckych prácach. V kuchyni, pri krájaní potravín som nezaznamenal najmenší problém, nôž exceloval vďaka svojej 2.5mm hrubej čepeli. Som toho názoru, že pre nenáročného užívateľa, ktorý nemá peniaze na nejaký drahý custom, no chce nôž ktorý slušne obstojí vo všetkých činnostiach, ktoré sa od neho v lese budú vyžadovať(samozrejme s tým že, platí zásada – na štiepanie je sekera), je ktorýkoľvek model z nožov Mora ideálne riešenie.

Reklamy
This entry was posted in Bushcraft, Nástroje. Bookmark the permalink.

3 Responses to Mora classic #2

 1. Michal Mliecko píše:

  ahoj,

  velmi ma zaujal tvoj blog nielen o prirode. Uz dlhsiu dobu si chcem kupit noz na rezbarcinu a do lesa. Zaujal ma prave tento. Problem nastal u mna prave vtedy ked som na nete narazil na rozne varianty tychto nozov. Vedel by si mi prosim ta odporucit predajcu a coho sa mam vyvarovat pri kupe noza.
  Vopred dakujem

  Miso

  • SKW píše:

   Ahoj Michal, ak chceš tento model Classic, tak jediné čo treba zohľadniť je veľkosť, štandardne sa robí model č.1 a č.2 s tmavočervenými rúčkami a čepeľou z uhlíkovky (carbon steel). Jednotka je menšia než dvojka, vyber si podľa toho akú máš veľkú ruku. Ak máš veľkú ruku tak zrejme ti bude lepšie sedieť táto classic č.2. Potom robia aj modely S ktoré majú svetlú prírodnú rúčku a čepeľ je laminovaná oceľ. Tie sú ale drahšie. Nemám konkrétneho predajcu ktorého by som mohol odporučiť, tieto nože dnes predávajú skoro všade, a sú to všetko až na pár drobných detailov rovnaké výrobky, je v podstate jedno u koho ho kúpiš, ak má nôž značku mory tak kúpiš vždy “to isté”. Čiže len trochu pogoogluj a vyber si obchod ktorý ponúka najnižšiu cenu.

   S pozdravom
   skw

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s