Práca v lese za starých čias

Už oddávna ma zaujímajú tradičné ručné nástroje na spracúvanie dreva. Pri surfovaní na nete som natrafil na niekoľko parádnych čiernobielych fotiek mužov drevorubačov, hlavne z USA. Je priam fascinujúce vidieť ako dokázali ručnými nástrojmi, ako sú sekera, dvojmužná píla a iné, spúšťať obrovské tuje a sekvojovce. Vyžadovalo si to veľké zručnosti, skúsenosti a fyzickú kondíciu. V dnešnej dobe motorových píl a iných mechanických nástrojov si už len ťažko dokážeme predstaviť, aká to musela byť ťažká práca. Títo muži majú navždy môj obdiv.

Drevorubači v Oregone rok 1905
Dôvod, prečo vidíme množstvo drevorubačov stínať veľké stromy takto vysoko nad zemou je taký, že veľmi staré stromy obsahujú v spodnej časti pri koreňových nábehoch vysoké množstvo živice a preto je tam drevo veľmi tvrdé. Samozrejme jedným z dôvodov bolo aj to, že kmeň takéhoto stromu je vo výške človeka oveľa hrubší a tak rúbaním vyššie nad touto časťou ušetrili množstvo času a energie.

Fotka z McCordského múzea. Drevorubači v Kanade rok 1895

Drevorubači pózujúci pri obrovskej tuji. Na fotke je vidieť počiatočné zárezy do ktorých sa upevnia dosky. Toto slúži ako lešenie aby pracovníci mohli píliť vyššie.
Fotka je z roku 1906

Na tejto fotke muži pília guľatinu. Píly tzv. priečnice rýchlo nahradili sekery, pretože s nimi je proces rýchlejší a s minimálnou stratou drevnej hmoty. Z tejto fotky sa dá vyčítať, že z napíleného bloku (tá časť medzi pílami) sa budú štiepať ploché pláty dreva na šindle.
Fotka bola urobená v roku 1899 v Cascade Mountains, Washington.

Drevorubači 1904

Odporúčam pozrieť si tento zaujímavý, 10 minútový dokument o ťažbe a spracovaní obrovských sekvojovcov v Amerike z roku 1946. Tieto stromy patria medzi najstaršie živé organizmy na svete, dožívajú sa okolo 4000 rokov. Drevo sekvojovca má vyhľadávané kvality, nepodlieha hnilobe, je mimoriadne tvrdé a čo je pozoruhodné, do vysokej miery odoláva ohňu. Z jedného dospelého jedinca je možné postaviť viac než 20 domov. Ďalej nejdem prezrádzať, vychutnajte si video:

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

2 Responses to Práca v lese za starých čias

 1. photoamateur píše:

  Pěkný článek… takové stromy už v Evropě nenajdeme nikde, a kdoví jestli ve Státech nebo v Kanadě, i když tam asi ano.

  • SKW píše:

   Vďaka! Nájdeš aj u nás stromy obrovského vzrastu, napríklad introdukovanú drevinu Sekvojovec mamutí. Hlavne v starých chránených parkoch a arborétach, viem o niekoľkých kusoch. Vo voľnej prírode pravdepodobne nie.

   Ahoj!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s