Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo

Stručný návod, ako si vyrobiť obťahovadlo na nože, z prírodných materiálov. Funguje tak isto ako kožený opasok, no je o niečo jemnejší a dodá nožu ten najlepší finiš a lesk.
V našich lesoch môžete naraziť na drevokaznú hubu rastúcu na breze brezovník obyčaný (Piptoporus betulinus). Táto huba má v angličntine názov “Razor strop fungus” práve preto, že sa používa na výrobu obťahovadiel. Celé vnútro huby tvorí biela “mäsnitá” dužina, ktorá sa po vysušení dá prirovnať k polystyrénu, no je na dotyk veľmi jemná. Je treba vyrezať z huby plát v tvare kvádra približne o rozmere 15x7x1cm. Tento suchý plát sa prilepí lepidlom na vopred opracovanú dostičku a obťahovadlo je hotové.
Treba si len uvedomiť, že sa používa na finálne dokončenie noža po normálnom nabrúsení na kameni, alebo iných brúsnych pomôckach. Obťahuje sa spôsobom, že sa nôž položí na obťahovadlo a ťahá smerom preč od ostria. Po správnom postupe obyčajne nieje probém nožom holiť, alebo krájať papier.

Po lese sa s trochou pozornosti dajú nájť brezovníky rôznych veľkostí, ale najideálnejšie sú takéto veľké kusy.

Toto je tá časť huby, ktorú treba vyrezať, opracovať a vysušiť

A už len prilepiť na vopred pripravenú dostičku

Hotové obťahovadlo.

Len ako dodatok uvediem, že z táto huba má v bushcrafte aj iné významy, napríklad sa z nej dá vyrobiť prírodná náplasť (zastavuje krvácanie). Tiež som sa dočítal, že sa z nej varí čaj/vývar, ktorý má údajne protirakovinové vlastnosti, podobne ako Čaga/Ryšavec šikmý. Sám som ešte tento čaj nepil.

Reklamy
This entry was posted in Z Dielne. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s