Oheň trením – metóda s lukom

Niet pochýb, že oheň trením je jedna z najatraktívnejších činností v bushcrafte. Metóda s lukom je asi najvhodnejšia do našeho prostredia z hľadiska dostupnosti materiálov a náročnosti. V rámci jedného z mojich tréningov som nafotil zblízka skoro celý proces tejto techniky, hlavne kritické detaily.

Môjmu pohľadu neušla spadnutá osika (Populus tremula – topoľ osikový). Zrejme tam ležala už nejakú dobu, bola dobre vyschnutá.

Takže som si odrezal dostatočne hrubý a dlhý konár z ktorého som vyrobil oba hlavné diely vrták aj dosku. Drevo je mäkké (no pozor nie je zhnité alebo zpráchnivené, ale pevné a suché) a vhodné pre techniku lukom.

Tu môžte vidieť všetky diely zostavy. Luk som vyrobil z krivého hrabového konára (v podstate nezáleží na tom z akého dreva je, dokonca to môže byť rovná palica), povraz je paracord 550, ktorý je veľmi odolný, no v situácii o prežitie poslúžia dobre aj šnúrky od topánok, alebo akýkoľvek pevný povraz, najlepšie bavlnený. Ako vrchný diel som použil som hrubý kus kôry z agátu.

Vľavo sú dve varianty vrchného dielu ktorým je vyvíjaný tlak na vrták (Agátová kôra a kus agátového dreva). Vpravo je vidieť prvotné vypálenie jamky do dosky…

…a následné vyrezanie výrezu v tvare V, ktorý je akýmsi štandardom. Existujú však aj iné metódy získania uhlíka, ktoré by som mohol v prípade záujmu opísať v niektorom z budúcich príspevkov.

Na tejto fotke je po hlavnej námahe vytvorený uhlík vo výreze. V tejto chvíli nieje dôvod na paniku, pokiaľ je uhlík vytvorený dobre, tak nezhasne, bude tlieť aj nasledujúcich pár minút a neustále silnieť

Uhlík vzniknutý metódou trenia dvoch driev je vlastne kôpka drevného prachu, ktorý je napoly zhorený, zuhoľnatený, čo bolo spôsobené vplyvom trenia a vysokej teploty. Nakoniec keď teplota vo výreze vzrastie na najvyššiu hodnotu tak sa táto kôpka prachu vznieti.

Keď bol uhlík dostatočne silný tak som ho preniesol do vopred pripravenej kôpky lístia.

Po chvíľke fúkania z listov vyšľahne plameň.

Reklamy
This entry was posted in Oheň. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s